Proměna dětského pokoje: Dostatek soukromí v jedné místnosti
Dva pokoje a tři sourozenci. Zdánlivě patová situace, kterou se podařilo vyřešit až s pár kousky extrachytrého nábytku na míru. Malá velká bytová rošáda může začít!
Způsob, jakým měla pětičlenná rodina Počarovských rozdělený prostor třípokojového bytu, bylo už po letech třeba trochu obměnit. Dost možná byl impulzem také vášnivý koníček nejmladšího ze sourozenců Sebastiána – hra na bicí. Dvě starší sestry Ester a Amélie se proto domluvily na sestěhování do společného pokoje, a bratr tak získal svou malou zkušebnu. Obě přesun pojaly jako výzvu a na internetu si našly spoustu obrázků interiérů, které by se jim doma zamlouvaly. Designérka Saša se od jejich tipů odpíchla a vymyslela vše tak, aby slečnám vyšla vstříc a zároveň se poprala s nevelkým prostorem. Do pokoje o ploše necelých čtrnáct metrů čtverečních se totiž měly vejít dvě postele, společný psací stůl i úložný prostor. Situaci vyřešila na míru vyrobenou atypickou palandou o šířce jednoho a půl lůžka, která zahrnuje také knihovnu a úložné šuplíky na nezbytnosti. Tu pak už stačilo doplnit jen užší psací plochou pod oknem, na které se za přirozeného světla bude příjemně studovat. Díky chytré práci s prostorem zbylo v pokoji ještě trocha místa i na malou šatničku, kterou Saša schovala za závěs ze lnu, dotónovaný odstíny modré. Měkká plocha textilie nepůsobí tvrdě jako třeba posuvné dveře, drobnosti ale schová stejně dobře.
Designérka Alexandra Dýcková:
„Ester i Amélie měly dost přesnou představu, jak by měl jejich společný pokoj vypadat. Rozhodně nechtěly, aby byl prvoplánově dívčí a růžový, spíš měl být seversky barevný. Dvě postele, které tam byly původně, jsem nahradila širší palandou – to aby u každé v případě nutnosti mohla pohodlně přespat třeba i kamarádka. Zásadní změnou bylo nové umístění pracovního stolu, který nyní zabírá celou délku pokoje pod oknem, a díky tomu mají obě holky velkorysý prostor k tvorbě, studiu i povídání. Na místě původního pracovního stolu je dnes malá šatna. Amélie by si přála ještě kosmetický stolek, ten ale musel ukládání ustoupit.“
Praktické rady:
NA CO MYSLET PŘEDEM:
I když máte poměrně přesnou představu o tom, jak byste chtěli pokoj zařídit, je lepší své vize zkonzultovat s architektem či designérem. Kromě jiného doporučí, do čeho je lépe investovat, a kde naopak ušetřit. O Proměna byla naplánovaná na čas prázdnin, protože bylo potřeba, aby se v bytě pohybovalo co nejmíň lidí. To mělo své výhody, ale i nevýhody – řemeslníci si třeba nečekaně vzali dovolenou, a práce se tak načas zbrzdily.
DO ČEHO INVESTOVAT:
Do malého prostoru se vyplatí nechat udělat nábytek na míru i přes jeho zdánlivě zvýšené náklady. Ušetří vám ale zdlouhavé shánění vhodných kousků, prostor zkomfortní a taky bude multifunkční – třeba jako palandy s nestandardně širokými postelemi, které poskytnou nárazové přístřeší kamarádům a přes den ještě poslouží jako útulná zašívárna. S knihovnou a praktickými šuplíky navíc vytvoří kompaktní celek.
KDE UŠETŘIT:
V případě, že zařizujete pokoj pro teenagera, lze částečně ušetřit na ukládání. Není nutné řešit ho konzervativně skříněmi, ale třeba pomocí menších jednotek a závěsů, které lze po čase obměnit a doplnit.
Zdroj informací: Marianne Bydlení