Přejít k hlavnímu obsahu
Proměny

Proměna koupelny v pražském činžáku: Čistý a příjemně stylový prostor, který nadchne

Koupelna ve starém činžáku si často žádá důkladnou rekonstrukci – a přesně tak tomu bylo i v případě Tomáše, který už proměnil svůj obývací pokoj a kuchyň. Tomáš toužil po čistých liniích a mramorových prvcích, což designérka Radka Vyplašilová splnila a výsledkem je noblesní a moderní prostor, který je praktický a nadčasový.

„Spolupráce s Tomášem byla od počátku moc fajn, protože jsme si sedli nejen lidsky, ale i vkusem. Stejně jako já má rád jednoduchost a taky mu nechybí cit pro design a barvy. Takže cokoli jsem navrhla, bylo přijato velmi pozitivně. S takovými otevřenými klienty je radost pracovat. Koupelnu a toaletu jsem navrhla tak, aby stylem a barvami navazovala na novou předsíň, kde jsem též použila dekor mramoru, dřevo a světle šedou výmalbu. Díky tomu má člověk z obou místností dojem celistvosti a tak nějak se cítí, jako by žil v daleko větším prostoru, protože jej nedělí žádné barevné a materiálové ‚hranice‘. Tenhle postup bych doporučila každému, kdo žije v malém a touží se nadechnout. S výsledkem jsme s Tomášem moc spokojení, já o to víc, že se pustil i do odvážného kroku replikovat historické dveře, které předchozí majitelé nesmyslně nahradili papundeklem,“ říká Radka Vyplašilová. „Výmalbu jsem zvolila světle šedou, aby hezky vynikl obklad a okno do světlíku. Ve sprchovém koutě je nově vysekaná nika na skleněnou poličku,“ říká designérka. Plynulý přechod do sprchy – walk-in – je nejen velmi elegantní, ale i praktický na údržbu. Tomáš se nemusí trápit s čištěním lišt, kde se tak dobře daří plísním. Stejný komfort nabízí i velkoformátová dlažba. Sbohem, spáry! „Předchozí koupelna vypadala jako ze starého paneláku, a ne tak, jak se na historický dům patří. Chtěla jsem prostoru navrátit důstojnost, dodat moderní look a trochu ho odlehčit,“ dodává.

Galerie: Stylová proměna koupelny Tomáše

Čtěte také: Revoluce v paneláku: Interiér jednoduše proměnili v moderní domov pro současnou rodinu

Původní panelákové byty z 60. let často postrádají vzdušnost a moderní funkčnost, kterou dnešní rodiny vyžadují. Tento článek vám ukáže, jak lze pomocí jednoduchých úprav a udržitelného přístupu proměnit rigidní a uzavřený prostor panelového bytu v inspirativní, světlé a otevřené bydlení, které odpovídá současným potřebám.

Čisté linie a severský styl

„Chtěl jsem mít jednoduchou koupelnu s prvky kamene. Hodně jsem hledal inspiraci na internetu, kde mě to nejvíce táhlo k čistým liniím, jaké jsou třeba u severského stylu. Sprchový kout walk-in byl můj sen. Ve staré koupelně, která už měla leccos za sebou, ale nepřicházel v úvahu. Mohla za to vana a taky pračka se sušičkou, které tu zabíraly místo. Můj názor je, že tyhle spotřebiče do koupelny nepatří. Vyrostli jsme v tom, že je to normální, ale já se chci v koupelně věnovat sobě, na to ostatní je technická místnost. Teď jsem maximálně spokojený, Radka se dokázala úžasně napojit na ducha mého bytu. Líbí se mi, jak vyřešila místo na ručníky ze stran skříňky, prostě se uřízla deska a bylo. Hodně jsem toužil pro mramoru a je skvělé, jak ho dneska výrobci dokážou napodobit. Žádný natištěný vzor, ale poctivá textura, kterou byste nerozeznali od té skutečné. Nejsem zastánce uniformity, od začátku jsem chtěl nějak originálně řešená zrcadla, zkoušel jsem si v power pointu různé tvary a nejvíce se mi líbila varianta oddělených zrcadel. To, že má každé umyvadlo své vlastní, mně připadá velmi noblesní. Jednolité mi evokuje staré panelákové koupelny,“ dodává spokojený majitel.

3 otázky pro designérku:

Co když nás odborníci tlačí do něčeho, co se zdá jako jediná možnost, ale nám se nelíbí?

Tak přesně tohle se nám stalo, když obkladači přilepili dlažbu na zeď ve sprchovém koutě. Tvrdili, že ji musí zakončit nevzhledným plastovým páskem. Jenže ono bohatě stačilo, že zbytek stěny byl vymalovaný voděodolnou barvou. Takže pokud se vám něco nezdá, stůjte si za svým, protože vy v tom
budete žít. Ne oni. Lidé mají často zažité, že koupelna musí být vykachličkovaná od země po strop.

Co si o tom myslíte?

Že i v koupelně to může vypadat jako v obýváku. Syntetická výmalba je spolehlivá, není třeba se bát toho, že nám nátěr sleze.

Na co při rekonstrukci koupelny a WC myslet především?

Nejen na estetickou stránku, ale i tu praktickou. Vše, co je možné, směřujte do „vzduchu“. Jinými slovy: eliminujte nožičky nábytku a sanity a instalujte je přímo do stěny. Každý ví, jaká otrava je lézt po kolenou a pracně čistit těžko dostupné plochy.

Čtěte také: Denisa úžasně proměnila centrální místnost zrekonstruovaného mlýna na Prachaticku

Základ interiéru byl v pořádku, ale nábytek a zvolená barevná paleta tento potenciál vůbec nevyužily. Bylo potřeba dostat do prostoru světlo a zařídit ho tak, aby z provizorní místnosti vznikl krásný funkční pokoj. Malý zázrak se jí podařil jednoduchým způsobem: Všechno staré kompletně pryč a nové dovnitř!
Zdroj článku
Marianne je i na sociálních sítích:

Související články

Proměny
Obývák „zamrzl“ v neatraktivním hnědém odstínu: Po proměně se interiér středoškolské profesorky probudil do veselejší atmosféry

Obývák „zamrzl“ v neatraktivním hnědém odstínu: Po proměně se interiér středoškolské profesorky probudil do veselejší atmosféry

Proměny
Malinkatá koupelna Majky potřebovala zásadní proměnu: Nemohla si vyskakovat, ale je maximálně spokojená

Malinkatá koupelna Majky potřebovala zásadní proměnu: Nemohla si vyskakovat, ale je maximálně spokojená

Proměny
Koupelna v podkroví prošla fantasickou proměnou: Vytvořili dokonalý prostor pro relaxaci a pohodu

Koupelna v podkroví prošla fantasickou proměnou: Vytvořili dokonalý prostor pro relaxaci a pohodu

Proměny
Markétina kuchyně prošla barevnou revolucí: Jak se z fádního interiéru stal prostor plný energie a stylu

Markétina kuchyně prošla barevnou revolucí: Jak se z fádního interiéru stal prostor plný energie a stylu

×