Přejít k hlavnímu obsahu
Proměny

Dechberoucí proměna pražského bytu: Z nefunkčního interiéru bez špetky radosti a invence dokonalá krása

Když jsme pohlédli na fotografie pražského bytu před rekonstrukcí, viděli jsme zastaralý, nefunkční interiér bez špetky radosti a invence. Architektky  ze studia Anny Architects z něj vytvořily dechberoucí krásu.

Terezie Benoni | 1. 08. 2024

Nabízí se slovo šokující, to bychom ale byli zbytečně bulvární. Tak tedy jinak a lépe. Tahle proměna činžovního domu na pražských Vinohradech je neuvěřitelná! Stojí za ní dvě mladé architektky Anna Podroužková a Anna Nižňanská. Byt pamatuje tři generace jedné rodiny a to už je na jedno obydlí skutečně mnoho. Uvnitř byly ještě původní staré rozvody elektřiny, vody, plynu, dnes už nesmyslné příčky a podhledy. Bylo na čase dát vše do pořádku, aby prostor technicky i designově vyhovoval současným standardům bydlení. Majitelé chtěli, aby byt po rekonstrukci sloužil k dlouhodobým pronájmům, přáli si navýšit úložné prostory, a hlavně změnit dispozici, která by umožnila volný pohyb a vnesla do interiéru více světla. Barevně neutrální paleta je zvolená záměrně, aby si nový domov k obrazu svému mohla přizpůsobit mladá rodina, ale třeba i starší pár. Rekonstrukce znamenala kompletní přebudování původní dispozice. Cílem bylo zachovat dva samostatné neprůchozí pokoje, nově naplánovat obývací pokoj spojený s jídelnou a kuchyní a vybudovat novou plnohodnotnou světlou koupelnu s toaletou. „Hodně jsme bouraly a musely jsme spolupracovat s naší statičkou, abychom věděly, co všechno si ještě můžeme dovolit. Ale na stavební zásahy jsme v rámci starých pražských bytů poměrně zvyklé. Většinou je třeba navracet jim logiku v uspořádání a funkčnosti,“ říká Anna Nižňanská. V tomto bytě to znamenalo zbavit se příček, které prostor zbytečně rozkouskovaly na řadu „slepých“ místnůstek.

Galerie: Proměna dřív tmavého bytu

Čtěte také: Úžasná proměna malého bytu: Architekti odhalili skrytý potenciál a přidali úchvatné mezipatro

Pouze třicetimetrový interiér se pod rukama šikovných architektů změnil v moderní vzdušný apartmán, kde se nemusíte bát pohostit a nechat přespat návštěvu. Jak se jim to podařilo?

Bludiště tmavých místností a příček už je dávno pryč

„Kupříkladu zde byla původně obří tmavá chodba s podhledy a nekvalitní podlahou, miniaturní špajz i toaleta a průchozí tmavá koupelna s vanou, kam se vstupovalo i přes kuchyň,“ popisuje Anna Nižňanská. Když byl byt očištěný od příček a podhledů, soustředily se architektky hlavně na to, jak tu chytře vybudovat krásnou novou koupelnu a vybrat nejvhodnější řešení pro „svatou“ trojici: okna, dveře, podlahy. Udělat ale vše kompletně nové je ani nenapadlo. „Je pro nás důležité zamýšlet se nad tím, jak do nové koncepce znovu zapojit původní materiály a prvky, které jsou pro staré pražské byty typické, například fabiony, špaletová okna, zdobné dveře a dřevěné podlahy,“ říká Anna Podroužková. Repase proto čekala všechna okna a taky parkety ve dvou samostatných pokojích, v koupelně je nové terrazzo, které ale k pražským činžákům neodmyslitelně patří. Práce to nebyla úplně jednoduchá, protože architektky musely zohlednit nové technologie vytápění a rozvodů elektřiny a vody, aktuální hlukové normy, moderní izolace a ještě se s tím vším vejít do rozpočtu. „Myslím, že výsledek majitele potěšil. Interiér je nadčasový, vzdušný, světlý. Atmosféru je možné libovolně proměňovat s pomocí doplňků a textilií,“ říká na Anna Podroužková. Mezi zádveřím hlavního vstupu a obývací částí je noblesně zaoblená vestavba s koupelnou a WC, která nenásilně rozděluje centrální prostor. Díky zbourání zbytečných příček získal byt plynulou řadu oken a příděl tolik vytouženého světla, které násobí všudypřítomná bílá.Vestavné úložné skříně jsou po obou stranách jídelní části a oblými liniemi korespondují s vestavbou. „Protože jsme spojily předsíň, kuchyň, jídelnu a obývací pokoj v jeden prostor, kde se předpokládá značný provoz, zvolily jsme na podlahu praktickou betonovou stěrku s tím, že některé části je možné zútulnit a změkčit doplněním koberce,“ vysvětluje Anna Podroužková.

TEXT: ZUZANA VESELÁ | FOTO: ANNA PLESLOVÁ

Čtěte také: Zelený strop a červené topení: Proměna dřív fádní jídelní v originální místo plné pozitivní atmosféry

Designérka Janka Murínová miluje odvážné kombinace sytých tónů, a tak není divu, že si s nimi pohrála i ve vlastní jídelně – strop vymalovala nazeleno a topení natřela zase červenou.
Zdroj článku
Marianne je i na sociálních sítích:

Související články

Proměny
Obývák „zamrzl“ v neatraktivním hnědém odstínu: Po proměně se interiér středoškolské profesorky probudil do veselejší atmosféry

Obývák „zamrzl“ v neatraktivním hnědém odstínu: Po proměně se interiér středoškolské profesorky probudil do veselejší atmosféry

Proměny
Malinkatá koupelna Majky potřebovala zásadní proměnu: Nemohla si vyskakovat, ale je maximálně spokojená

Malinkatá koupelna Majky potřebovala zásadní proměnu: Nemohla si vyskakovat, ale je maximálně spokojená

Proměny
Koupelna v podkroví prošla fantasickou proměnou: Vytvořili dokonalý prostor pro relaxaci a pohodu

Koupelna v podkroví prošla fantasickou proměnou: Vytvořili dokonalý prostor pro relaxaci a pohodu

Proměny
Markétina kuchyně prošla barevnou revolucí: Jak se z fádního interiéru stal prostor plný energie a stylu

Markétina kuchyně prošla barevnou revolucí: Jak se z fádního interiéru stal prostor plný energie a stylu

×