Bydlení v pronajatém bytě potřebovalo radikální zásah: Dnes má Katka konečně domov, který je naladěný na její energii
Bydlet v pronajatém bytě s původním zařízením Katce netrvalo dlouho. Hodně pracuje, moc nevaří, nemá televizi a spoustu času tráví s příteli. Ač domů chodila jen přespávat, po covidové pandemii zjistila, že chce mít konečně pocit pravého domova.
„Byt měl původní dispozici 3+1 a byl dost rozkouskovaný – kuchyň zvlášť, obývák samostatný, vestavná spíž ve výklenku... Toužila jsem po vzdušné propojené centrální místnosti se spoustou světla, svěžím vybavením a v minimalistickém stylu,“ popisuje Katka. „S Katkou jsme takové známé neznámé. Před lety jsme spolu dělaly brigádu v divadle, trhaly lístky, vydávaly kabáty a pak jsme ztratily kontakt. Já jsem se stala designérkou a ona dělá televizní public relations. Ale důvěra mezi námi zůstala. To jsem pochopila, když mi Katka řekla, že nemá na proměnu žádné požadavky, jen že se jí líbí spíš minimalistické pojetí a nesnáší oranžovou. Bylo to tak volné, až jsem nevěděla, čeho se chytit. Nakonec jsem se odpíchla od původní tyrkysové lednice a ‚zakázanou‘ oranžovou jsem použila v detailech, kterým přišla na chuť i Káťa. Ale nejdřív jsem řešila stavební práce. Po zbourání příček se otevřel velký prostor a Katka, stejně jako většina klientů, získala pocit, že se tam vejde úplně všechno, linka, navíc bar, stůl, židle, křeslo a kompletní obývací zóna. Upřímně? Nevejde! Na tom jsme se nakonec shodly a společně došly ke světlému pohodovému prostoru pro relax a návštěvy, s kuchyní, která je nenápadná, a přesto plně vybavená – to kdyby se Katka náhodou rozhodla, že začne víc vařit,“ usmívá se designérka Ema Traplová.
Konečně si nepřipadá jako na návštěvě
„Tenhle byt je mojí tety, která je tak trochu mou druhou maminkou. Je skvělá. Původně jsem ho chtěla užívat jen pár let, ale život se rozhodl mě vést jinými cestami. A po covidu mi definitivně došlo, že není nač čekat a už si tu nechci připadat jako na návštěvě. Ema všechno naplánovala a zařídila, zatímco já jsem v azylu u tety doma neměla tušení, že tu třeba řeší nějaké stavební zádrhele. Nejvíc miluju pohovku do L, kde si můžu natáhnout nohy. Fantazie! Ema kvitovala, že nechci televizi – ostatně v jedné pracuji a pořady pro práci či filmy pro relax si pustím na počítači v obýváku. Dřív jsem skoro všechny večery v týdnu trávila v divadle, které je mou vášní. Teď jsem víc doma a o to šťastnější, že to tady konečně dýchá v mém rytmu. A teta? I když na ní vidím, že tak radikální změna není její šálek kávy, je ráda, že se mi tu dobře žije, a o to víc jí za všechno děkuju.“ Nový velký prostor nabízí skvělé možnosti, ale je třeba postupovat citlivě. „Bílé skříňky do stropu jsou téměř neviditelné, stejně tak neruší podlaha s šedým dekorem a širokými prkny. O to víc vyniknou solitéry: lednice, velké pokojovky, tmavé kusy nábytku a barevný obklad,“ říká Ema.
3 otázky pro designérku:
Je lepší dělat rekonstrukci bytu najednou, nebo po částech?
To je velmi individuální, je ale dobré vědět, co vás čeká v prvním, nebo druhém případě.
Jaké jsou vaše zkušenosti?
Na postupné rekonstrukci je dobré, že doba, kterou případně musí klient trávit v náhradním ubytování, je kratší. Může také rozložit investici do menších částek, byť v celkovém součtu jsou náklady na dílčí změny nakonec vyšší. Klienti, co rekonstruují po etapách, mají také možnost „odžít“ si nějaký čas v novém prostoru a napadnou je třeba úpravy nebo inspirace pro další místnosti. Získávají tak šanci v klidu připravit nebo změnit další plány. Často zažívám, že pokud se dělá najednou všechno od bourání po výběr doplňků, majitelé bývají na konci úplně vyšťavení a nemají, byť s designérem či architektem za zády, energii a chuť řešit co, kam, kdy, jak a proč.
Co je největší výhoda celkové rekonstrukce?
Jedna investice, jeden časový úsek, všechny stavební i jiné problémy se vyřeší na jeden zátah a je klid. Chce to mít jen dost času, energie a trpělivosti. Každý si musí vybrat cestu sám.
ROZPOČET:
- plán 500 000 Kč
- stavební a řemeslné práce 250 000 Kč
- dveře, obklady, podlahy 63 500 Kč
- nábytek a kuch. linka. 161 000 Kč
- osvětlení 20 000 Kč
- celkem bez doplňků 494 500 Kč
- doplňky 8 000 Kč
- celkem s doplňky 502 500 Kč
- Zdroj článku
-
Marianne Bydlení