Vykradli vás. Co teď? Čtyři věci, které musíte hned udělat
Před zloději se snažíme domov chránit co nejlépe. Ale co dělat, když už se stane ta hrozná věc, že přijdete domů a zjistíte, že vás vykradli? Vloupání je velký nápor na psychiku a v kritické chvíli je důležité nepropadnout panice a jednat racionálně. Kdo je připraven, není zaskočen, a tak se pojďte podívat, co máte podle odbornáků dělat.
Ze všeho nejdřív volejte 158. Pokud vám něco nehraje už při vstupu, ani nechoďte do bytu. Foto: Policie ČR
2. Zablokujte karty a doklady
Jestli mezi ukradenými věcmi jsou doklady a platební karty, je nutné je hned zablokovat. Blokaci karty proveďte okamžitě na zákaznické lince banky, ať neriskujete ztrátu peněz z účtu. Nepodceňujte ani zmizení dokladů – hned je hlaste na policii nebo obecním úřadě. Zloději si na ně neváhají třeba rychle sjednat půjčku nebo je použijí k páchání další trestné činnosti, zakládání falešných firem, provádění finančních transakcí a dalším ilegálním aktivitám.
Pokud vás po návratu domů čeká podobný pohled, nechoďte ani dovnitř. Rovnou volejte policii. Foto: Next
3. Zdokumentujte škody
I když policie pořídí snímky z místa činu, i vy si všechno vyfoťte, včetně detailů místa vniknutí. Zdokumentujte si i vzniklá poškození, bude se vám to hodit pro pojišťovnu. Připravte se, že u ukradených věcí budete muset doložit, že jste byli skutečně jejich vlastníky – ideálně doklady o zakoupení, případně záručními listy. Vlastnictví lze dokázat i fotkami, svědectvím sousedů, případně podepsaným čestným prohlášením. „Ještě před odjezdem doporučuji pořídit si fotodokumentaci cennějších předmětů a drahého zařízení, usnadní to případnou likvidaci pojistné události, pokud k ní dojde,“ radí Veronika Exnerová z České asociace pojišťoven a dodává: „U pojištění majetku je také důležité průběžně aktualizovat pojistnou smlouvu. Zejména v souvislosti se zhodnocením majetku je potřeba navýšit pojistnou částku, aby sjednaná ochrana byla vždy dostačující.“
Odborníci doporučují vchodové dveře s certifikací minimálně třetí bezpečnostní třídy, se zámkem a kováním ve stejné kategorii. Foto: Next
4. Vyměňte zámky
Vloupání může představovat ztrátu i ve zcela jiném smyslu, než je ta majetková. „Pocity ztráty bezpečí a soukromí mohou vést ke zvýšenému stresu, úzkostem a v některých případech až k vytvoření posttraumatické stresové poruchy, která značně komplikuje život,“ vysvětluje psychiatrička MUDr. Dana Dufková. Znovuobnovení pocitu bezpečí a důvěrného prostředí může pomoci nejen psycholog, kterého se určitě nestyďte kontaktovat, ale také výměna zámků a kvalitní zabezpečení bytu. „Hlavně je to výměna vstupních vchodových dveří za bezpečnostní, které by měly mít certifikaci minimálně třetí bezpečnostní třídy, se zámkem a kováním ve stejné kategorii,“ radí Ivan Pavlíček ze společnosti Next a dodává, že v přízemí je pak vhodné pořídit si ještě i mříže nebo bezpečnostní folie na okna či balkonové dveře.
Přetékající schránka je pozvánkou pro zloděje. Pozor na to! Foto: Pixabay.com
Čtyři důležitá opatření, která vás nic nestojí:
- Nezatahujte rolety nebo závěsy, využívejte časovače na spínání osvětlení, vytvořte zdání, že je domácnost v provozu.
- Pověřte známé vybíráním schránky, pokud máte dobré sousedské vztahy, povězte o svém odjezdu sousedům, budou všímavější.
- Nepište o svých plánech na sociálních sítích, informace mohou být zneužity jinou stranou, než jsou vaši přátelé.
- Přesvědčte se raději dvakrát, že jste dobře zavřeli všechna okna včetně světlíků a u domu i oken do sklepa. S odjezdem je často spojený stres a nepozornost.