Přejít k hlavnímu obsahu
Poradna

Jednorázové nádobí z Temu obsahuje rakovinotvorné chemikálie: Odborníci bijí na poplach

Nový průzkum dánské spotřebitelské organizace Forbrugerrådet Tænk přinesl znepokojivá zjištění. Většina papírových talířů, misek, hrnků a brček z populárního internetového tržiště Temu obsahuje příliš mnoho škodlivých chemických látek PFAS tzv. věčných chemikálií, které se hromadí v životním prostředí i v lidském organismu.

Martina Mádlová | 6. 11. 2024

PFAS je zkratka pro perfluorované a polyfluorované alkylové látky. Jde o skupinu tisíců syntetických látek, které se vyznačují extrémní odolností vůči rozkladu. Proto se jim často přezdívá "věčné chemikálie". Běžně se nachází ve voděodolném oblečení, potravinových obalech, hasicích pěnách, kosmetice a jednorázovém nádobí, protože zlepšují odolnost proti vodě a mastnotě. Bohužel je jejich používání spojováno s řadou zdravotních rizik. Mohou snižovat imunitu, zvyšovat hladinu cholesterolu, poškozovat játra a zvyšovat riziko vzniku rakoviny. Dánské zákony zakazují používání těchto látek v papírových produktech určených pro styk s potravinami, ovšem ve většině zemí EU, včetně České republiky, takový zákaz zatím neplatí.

Info ikona
Dětská oslava s jednorázovým nádobím.

Čtěte také: Vědci potvrzují: Houbička na nádobí je plná životu nebezpečných bakterií. Zjistěte, v čem nás může ohrožovat

Co byste odpověděli na otázku, kde je u vás doma nejvíc nebezpečných bakterií? Říkáte záchod nebo podlaha? Hádáte špatně. Jejich semeništěm je totiž houbička na nádobí, kterou používá snad každá domácnost. V čem nás může tento čistící nástroj ohrožovat?

Výsledky testů překvapily všechny

Testovací tým spotřebitelské organizace Forbrugerrådet Tænk zakoupil na Temu různé druhy papírového nádobí nebo pečicích pomůcek, jako jsou košíčky na muffiny, kartony, kelímky apod. a odeslal k analýze. Výsledky byly alarmující, 9 z 10 druhů jednorázového nádobí obsahovalo vysoké množství PFAS. U pěti produktů bylo množství 10–50krát vyšší, než je povoleno v potravinových obalech – konkrétně 210 až 1300 mg organického fluoru na kilogram výrobku, zatímco dánská legislativa toleruje pouze 20 mg/kg. V jednom případě bylo povolené množství dodrženo, ale většina produktů nebyla vybavena funkční vrstvou, která by zabraňovala přenosu chemikálií do potravin. Pečicí papír v šesti testovaných vzorcích sice splňoval dánské normy, ale to ještě neznamená, že je bezpečný. Může obsahovat i další nebezpečné chemikálie, které testy nezachytily. Pokud nakupujete jednorázové nádobí z vláken cukrové třtiny tzv. bagasy v domnění, že volíte zdravější alternativu, musíme vás zklamat. Existuje velká pravděpodobnost, že obsahuje PFAS, protože tyto látky používají výrobci při výrobě vláken ještě před lisováním.

Info ikona
Výsledky testů dánské organizace

Obsah PFAS v jednotlivých testovaných produktech podle výsledků organizace.

Nakupujte s rozmyslem

Dánské úřady upozorňují spotřebitele, aby byli při nákupu kuchyňských potřeb a jednorázového nádobí z internetových obchodů mimo EU obezřetní. Tyto produkty mohou obsahovat nejen PFAS, ale i další škodlivé látky, jako jsou olovo, ftaláty nebo bisfenoly. Internetové obchody mimo EU nejsou kontrolovány evropskými úřady, a proto si spotřebitelé nemohou být jisti kvalitou výrobků, které kupují. Toto samozřejmě platí i pro Českou republiku, kde podobná omezení jako v Dánsku prozatím nejsou. Temu se po zveřejnění výsledků testů vyjádřilo s tím, že okamžitě přijme vhodná opatření a stáhne nebezpečné produkty z prodeje. Ale vzhledem k tomu, že to není první problém s nebezpečnými a toxickými látkami, které toto tržiště má, je určitě na místě velká obezřetnost. Zvažte, zda není lepší zaplatit o něco více peněz za kvalitní produkty, které zaručují bezpečnost a kvalitu podle platných evropských standardů, než trochu ušetřit a pořizovat věci, u kterých jistotu nemáte.

Čtěte také: Nebezpečí u vás doma: 7 předmětů, které mohou ohrozit zdraví dětí

V každé domácnosti najdeme řadu předmětů, které mohou být na první pohled nevinné, avšak při neopatrném zacházení nebo špatném uložení znamenají značné riziko, především pro malé děti. Je důležité věnovat pozornost i zdánlivě neškodným věcem, protože umí způsobit obrovské zdravotní problémy.

Zdroj informací: taenk.dk, dTest.cz, Daily Mail

Zdroj článku
Marianne je i na sociálních sítích:

Související články

Poradna
Světlo svíček, krásně prostřený stůl a elegantní detaily: Vánoční stolování a etiketa krok za krokem

Světlo svíček, krásně prostřený stůl a elegantní detaily: Vánoční stolování a etiketa krok za krokem

Poradna
Trendy Vánoce 2024: 6 tipů, jak zařídit ten nejkouzelnější domov

Trendy Vánoce 2024: 6 tipů, jak zařídit ten nejkouzelnější domov

Poradna
Jak mít dokonalé cukroví na Štědrý den: Plánujte chytře a skladujte správně

Jak mít dokonalé cukroví na Štědrý den: Plánujte chytře a skladujte správně

Poradna
DIY tvoření s dětmi: Vytvořte si vánoční stromky z papírových ruliček

DIY tvoření s dětmi: Vytvořte si vánoční stromky z papírových ruliček

×