Sestavení rozpočtu krok za krokem
Teoretická příprava: Kdy se poradit s odborníky?
Designér
Objednejte si jeho služby, pokud nemáte dost času si rekonstrukci promyslet, chybí vám prostorová představivost nebo cit pro ladění barev či materiálů. Dobrý designér dokáže dobře skloubit estetickou i praktickou stránku rekonstrukce a citlivě naslouchat vašim požadavkům a návykům. Kam v bytě umístit úložné prostory? Jak interiér dostatečně osvětlit? Jaké vybrat obklady, textilie nebo povrchy? Při větší a komplexnější rekonstrukci vám kromě času ušetří i peníze. Díky němu se totiž dokážete v interiéru vyvarovat zbytečných chyb. Designéři jsou navíc součástí partnerských sítí, ve kterých můžete zboží nakupovat výhodněji. Vyhotoví vám také 3D model nebo náčrt navrhovaných úprav pro lepší představivost. Cena designéra se odvíjí od celkové ceny projektu – suma se obvykle pohybuje mezi 6–13 % z rozpočtu, případně je předmětem individuální dohody.
Architekt
Pomůže vám zajistit estetický plně funkční interiér. Jakou zvolit velikost a jaké rozložení jednotlivých místností? Kudy vést instalatérské rozvody? Jak prakticky a hezky propojit kuchyň s obývacím pokojem? Investice do chytré dispozice bytu se vám určitě vyplatí. Pokud totiž nemáte kvalitní základ, ani výborný design to nespraví. Praxe ukazuje, že náklady na rozsáhlejší rekonstrukce svépomocí jsou vyšší, než náklady na projekt s architektem a následná realizace. Díky jeho zkušenostem se totiž dokážete vyhnout dodatečným drahým úpravám. Navíc vám poradí s moderními technologiemi a možnostmi, o který nemusíte jako laik ani tušit. Cena za jeho služby se odvíjí od rozsahu rekonstrukce, velikosti objektu a také závisí na nárocích klienta. Často je stanovena jako procentuální podíl z nákladů na realizaci (6–13 %).
Stavební úřad
Zajistěte si, abyste splňovali veškeré podmínky pro zahájení rekonstrukce. Počítejte s případnými poplatky (v řádech stovek až jednotek tisíc korun), které za stavební povolení budete muset uhradit. Obecně platí, že pokud nebudete zasahovat do nosných konstrukcí, měnit rozvody (elektřina, plyn, voda, topení), vzhled, ani způsob užívání stavby a nezasáhnete do práv jiných osob, stačí vám pouze stavbu ohlásit. Při větších rekonstrukcích si musíte zajistit stavební povolení na základě podání písemné žádosti. Přinést budete muset i souhlasy dotčených osob (sousedů; případně také souhlas SVJ/ družstva) a projektovou dokumentaci (cena za její vypracování se vždy odvíjí od rozsahu konkrétní rekonstrukce, ale je v řádech tisíců nebo nižších desítek tisíc), aby mohl stavební úřad záležitost posoudit. Pokud nemáte na obíhání úřadů čas, potřebnou dokumentaci vám pomůže zajistit architekt. Počítejte s tím, že získání stavebního povolení je proces, který nějakou dobu trvá. Pokud jde vše hladce a bez komplikací, stavebnímu úřadu trvá posouzení 2–3 měsíce. Pokud jde o složitější případy – například bydlíte v bytovém domě a potřebujete souhlas všech dalších vlastníků – může proces trvat bez problémů i rok a déle. Nenechte se ale odradit a buďte vytrvalí.