Zdražení cen energií se nevyhne nikomu. Od ledna platí změny v platbách za rezervovaný příkon
Nový rok se nese ve znamení různých transformací a ty méně příjemné se týkají rostoucích cen energií. Od ledna 2025 si většina domácností připlatí. Přichází regulace, které reflektují aktuální ekonomickou situaci i potřebu modernizace energetické sítě. S jakými změnami je nutné počítat?
Konečné ceny za energie českých domácností závisí na tom, zda mají fixované ceny, na co vše elektřinu používají, jakého dodavatele mají, kde bydlí, a také na tom, jak velký máte rezervovaný příkon v elektrické soustavě. Roční rozdíly ceny za proud mohou činit i tisíce korun, protože různí distributoři mají odlišné ceny. Například lidé v distribučním území ČEZ zaplatí víc asi o pětinu, obyvatelé z Prahy a okolí, kteří mají jako distributora PRE zaplatí nejméně, asi deset procent a ti, co mají E.GD přibližně osmnáct procent. „Zvýšení poplatků nejvíce zasáhne domácnosti, které přešly na preferované vytápění pomocí tepelných čerpadel,“ uvedl pro Novinky energetický analytik srovnávače cen Ušetřeno.cz Tomáš Vrňák.
Vyšší poplatky za jističe
Jednou z největších změn, která ovlivní konečné účty, je navýšení poplatků za „jističe“. Nejde samozřejmě o samotné zařízení, ale je to cena za rezervovaný příkon, tedy za kapacitu sítě, která je pro dané místo v každou chvíli rezervována. Tato složka platby se vypočítává podle velikosti jističe (cena klesá se jmenovitou proudovou hodnotou přístroje), což znamená, že domácnosti s vyšší kapacitou jističe zaplatí více. Cílem tohoto opatření je podpořit efektivnější využívání energií a motivovat uživatele k optimalizaci svých spotřebičů a elektrických rozvodů. Typ jističe najde každý spotřebitel na své faktuře za energii. Toto nařízení se někoho dotkne více a jiného méně. Výrazně se toto navýšení dotýká vlastníkům tepelných čerpadel nebo elektrických kotlů, protože mají jiné sazby a jističe než běžné domácnosti.
Zároveň ale klesly domácnostem s tepelnými čerpadly o polovinou poplatky za distribuci elektřiny, takže i s dražším jističem oproti roku 2024 ušetří. Běžných domácností se tento pokles netýká.
Zdražuje regulovaná složka ceny energií
K vyšším fakturám přispěje i skutečnost, že Energetický regulační úřad zvyšuje od ledna regulovanou složku ceny. U elektřiny pouze o 1,4 procenta, zatímco u plynu o 8,6 %. Tato část vzroste všem bez výjimky, jelikož fixovat lze pouze silovou elektřinu nebo plyn. Na druhou stranu mnozí poskytovatelé energií snižují své sazby, a tak by zvýšení nemělo být nějak výrazné, a naopak by šlo s trochou snahy i ušetřit. A to dokonce i u plynu, u kterého je zvýšení výraznější z důvodu toho, že přes Českou republiku už neproudí tolik plynu jako dřív, ovšem náklady na údržbu zařízení jsou stejné. Abyste ušetřili, je důležité hledat různé cesty vedoucí k úspoře. Zkontrolujte kapacitu jističe, zda neplatíte zbytečně za větší kapacitu, než reálně využíváte a porovnejte i nabídky jiných dodavatelů energie. Dalším faktorem jsou každodenní návyky. Vypínejte spotřebiče v pohotovostním režimu, nahraďte staré přístroje energeticky úspornými modely. Investujte do LED žárovek, zkraťte dobu sprchování, snižte teplotu v místnosti o pár stupňů, využívejte více denní světlo a efektivně větrejte. Vyplatí se instalace solárních panelů nebo tepelného čerpadla. Díky moderním technologiím můžete sledovat spotřebu pomocí svého chytrého telefonu a optimalizovat režim spotřebičů nebo zásuvek.
- Zdroj článku
-
eon.cz, cez.cz, novinky.cz, eru.cz