Designový hit: Už máte na stěně svůj Jujuhat?
Slyšíte toto rozverné slovo poprvé? Obrázek vám jistě napoví, že jste na působivou dekoraci z pírek už někde narazili. Poprosili jsme Michalu Michnovou, která se výrobou Jujuhatů zabývá, aby nám o nich prozradila trochu víc.
Kde jste se poprvé s dekorací nazvanou Jujuhat setkala?
Poprvé to bylo na Pinterestu. Hledala jsem nápad na originální dekoraci na zeď, kterou bych umístila do návrhu interiéru jedné dámské ložnice, který jsem připravovala. Hledala jsem něco jemného, netradičního a našla tyto dekorace z peří, které mě uchvátily. Nevěděla jsem, jak se jmenují, podle čeho je vlastně hledat, ani kde je koupit. Tak jsem pátrala na webu a našla, že se jedná o jujuhat. Před pár lety bylo možné tyto jujuhats objednat pouze z Afriky nebo Austrálie a cena byla velmi vysoká. Ještě nyní je jejich nabídka u nás dost omezená. Proto jsem zkusila jejich výrobu sama.
Odkud vlastně tyto peříčkové dekorace pocházejí?
Jujuhat pochází z africké země Kamerun. Tradičně je tam nosí jako pokrývku hlavy členové královských rodin a další vysoce postavení členové společnosti při obřadech a na různých slavnostech. Vyrábí se z kohoutího peří nebo peří divokých ptáků kmenovými řemeslníky. Jednotlivá pera se vsazují do základu koše či ošatky, který se na hlavě rozevře a kresba per pak vynikne. Jsou to tedy takové klobouky z peří.
Jak je jejich výroba náročná?
Je náročná hlavně časově. Čím větší průměr jujuhat, tím delší doba výroby. Na výrobu používám hlavně husí a také krocaní peří. Jejich brky jsou širší narozdíl od původních kohoutích, která jsou dlouhá a úzká. Péřové dekorace vyrábím vlastní metodou, na kterou jsem si časem přišla. Nesnažila jsem se napodobovat africké originály. Africký jujuhat je určený k nošení na hlavě a proto když ho pověsíte na zeď, je při pohledu z boku viditelný zejména košík a ploché peří. Já jsem se snažila o to, aby dekorace, které vyrábím, byly pohledově atraktivní ze všech stran. Možná někomu budou spíše připomínat květy.
Kde berete potřebný materiál?
Dnes už jsou zejména v zahraničních e-shopech dostupné desítky peří různých druhů ptáků a všemožných barev. Dekorace jsem dělala na zakázku třeba z pavího nebo také pštrosího peří, nejčastěji však používám husí peří, které je pevné a drží tvar, někdy také krocaní peří, které je naopak nadýchané a drží objem.
Do jakého interiéru se podle vás hodí?
Jujuhats vyniknou nejen v interiéru v etno nebo bohostylu, kde by vlastně jako doplněk neměly svou podstatou původu a přírodního materiálu chybět. Interiér odlehčí a navodí v něm kýženou atmosféru. Výborně doladí také interiéry ve skandi stylu v jemných barvách bílé a šedé a spolu se svíčkami a lucernami budou tvořit skvělá zákoutí.
Sklízíte s nimi úspěch i za hranicemi, kam všude jste své výrobky zaslala?
Velice oblíbené jsou v USA, kam jich posílám nejvíce, naposledy například do Kansasu, Chicaga nebo Oklahomy. Nedávno mě však potěšila také objednávka a následné poděkování z Japonska z Okinawy. U nás zatím poptávka není tak velká asi i kvůli tomu, že ještě stále nejsou tak známé.
Můžeme je vidět někde naživo?
Naživo zatím bohužel ne, juju dekorace jsou moje vedlejší činnost a koníček, a tak je prodávám pouze přes e-shop v rámci fler.cz/mm-atelier a mezinárodního etsy.com.
Když bychom se chtěli do jejích výroby pustit sami, na co se připravit a kde získat potřebné know how?
Potřeba bude zejména hodně trpělivosti, protože výroba může trvat dvě i čtyři hodiny, ze začátku se připravte spíš na delší dobu. Dále hodně peří resp. několik metrů dle průměru dekorace. No a zbytek už je na každém. Způsobů, jak jujuhat vyrobit je více a lze je najít na webu, záleží pak na tom, jak chcete, aby finálně juju vypadal, spíše plochý nebo krásně načechraný.
Zdroj informací: Michaela Michnová, kronbali-deco.blogspot.com