Přejít k hlavnímu obsahu
Lidé a místa

Covid a karanténa mu pomohli splnit si sen o práci se dřevem

Ačkoli studoval gastronomický obor, vždycky toužil po práci se dřevem. Krize v tomto oboru a doba karantény ho přivedla k tomu, oprášit dětský sen a pustil se do výroby originálního nábytku i dekorací.

Terezie Benoni | 29. 03. 2021

„Narodil jsem se před 41 lety ve Zlíně, jsem ženatý, bezdětný. Vystudoval jsem střední školu gastronomie ve Zlíně. 14 let jsem pracoval pro gastronomii v České republice a 10let jsem žil a pracoval v Tyrolských alpách v Hintertuxu jako kuchař a v posledních letech jako šéfkuchař v hotelu,“ vypráví David Brada, zakladatel značky Brandwood. „Vztah ke dřevu jsem měl už jako dítě. U prarodičů v dílně jsem od útlého mládí ořezával různá dřeva, pak už lodičky, píšťalky, opracovávat dřevo byl můj velký koníček. Volba kam dál ve studiích ovlivnilo to, že moji rodiče měli hotel, kde jsem vyrůstal, také pomáhal a práce ve službách hotelu bylo prioritní rozhodnutí. Před deseti lety v Rakousku, když nebylo počasí na volnou aktivitu, skialpy, zůstával jsem se šéfem a zároveň majitelem hotelu u něj v truhlářské dílně a učil se druhému řemeslu a práci se dřevem. Začal jsem od svícnů, až po štokrlata, verpánky a stoličky a vše dovážel domů do Česka. Výrobky jsem rozdával s radostí, že se líbí a napadlo mne, že jednou až budu mít čas a volnost, nebude špatné se na mé hobby více zaměřit. Rok 2020 nám přinesl dobu Covidu, odjel jsem se ženou z Rakouska zpět domů do Zlína a pomalu se srovnával s myšlenkou, kdoví, kdy se gastronomie vrátí do normálu. Doba karantény mi přinesla myšlenku, co se zaměřit na kuchyňské prkénka, doplňky do kuchyní ze dřeva a jiné výrobky.“
 

Galerie: Dřevěné dekorace a nábytek
Mohlo by se vám líbit

Moderní život ve staré chalupě

Chalupu pod lípou najdeme v srdci Žďárských vrchů v obci Krásné. Čtyřčlenná rodina svým životním stylem dokazuje, že stavitelské schopnosti našich pradědů obstojí i v moderní době.
mariannebydleni.cz

Jak taková práce novodobého truhláře vypadá?

Člověk musí vše promýšlet do posledního detailu. Je třeba si vypracovat pracovní plán, návrh výrobku a nákres, stáří a použití vhodného materiálu, vyschnutí dřeva, lepení a v neposlední řadě logistiku, kam zboží dodat. Jinak dřevo naměřím, vše se nařeže na požadované díly a pomalu ručně opracovává. Před závěrem se složí a vše na sucho poskládá. Dojde na řadu lepení, vše po zatvrdnutí projde jemným dobroušením, doplnění loga a předání.

Navrhujete si nábytek a dekorace sám?

Všechny výrobky si sám navrhuji, vymýšlím, každý kus je jedinečný. Jinak spousta výrobků vymyslí samotní zákazníci. Rád vyjdu vstříc, ale raději mám svou vlastní linii. Výrobky nerad posílám přes různé přepravní společnosti, mám rád, když výrobek předávám osobně, kdy zákazník může říci názor.

Kde se inspirujete?

Inspirace je v mém nitru, řídím se podle ročního období, nálady, prostoru. Hodně inspirace mi přináší má manželka, plním ji přání a hned tím vzniká nový produkt. Jinak největší inspirace je sama příroda, miluji les, dřevo, hory. Mám rád jednoduché linie, vůni dřeva.

Jaké jsou dnes trendy, co se týká dřevěného nábytku?

Nábytek se dostal v době korony do jednoduchosti, funkčnosti, převládají zvýraznění dřeva a starý nábytek se kombinuje s moderním. Doplněno je kůží, kovem, kameny. Nové trendy jsou jednoduchost, vzdušnost interiéru, věcmi nezahlcené prostory.

Myslíte, že zažívá dřevo v interiéru svou renesanci?

Lidé se hodně vrací k ručnímu zpracování materiálu, k přírodním věcem, bez plastů a různého narušení jednoduchého a surového materiálu.

Mohlo by se vám líbit

Mariana Prachařová nás pozvala na návštěvu svého zbrusu nového bytečku

Je to teprve dva týdny, co se Mariana přestěhovala do nového pražského bytu. Teprve je ve fázi zabydlování, ale už teď je jasné, že tu vytvoří útulný domov.
mariannebydleni.cz

Vyrábíte především ze starých kusů dřeva, kde berete materiál?

Všechny výrobky vyrábím z přírodních materiálů. Jak samovýrobou dřeva, kdy nakupuji u lesních spolků, dřevo si za poplatek sám v lese vytěžím, vyberu konkrétně co potřebuji k určitým výrobkům. Jsem zastáncem recyklace, ta umožňuje šetřit obnovitelné i neobnovitelné zdroje a často může snižovat zátěž životního prostředí. Hlavním přínosem recyklace jsou snížení potřeby těžby nových surovin, dřeva. Rád i na oplátku do lesů vracím zpět, co mi dává, vysazuji sazenice nových stromů.

Jak takové staré dřevo ošetřujete?

Staré dubové dřevo a jiné druhy ručně brousím, kartáčuji a používám ošetření Bochemitem a Lignofixem, jsou to bio výrobky proti houbám, hmyzu, škůdcům či plísním. Kořeny od dřevin zahřeji na 130 stupňů po dobu 3 hodin a tím dřevo vysuším a zároveň ošetřím před škůdci. Dřevo jinak nerad lakuji nebo něčím napouštím, protože tím ztrácí svou přirozenost.

Z jakých druhů dřeva nejraději dekorace a nábytek vyrábíte?

Mé výrobky jsou vyrobeny z dubu, buku, jasanu, javoru. Většinou používám listnaté dřeviny k výrobě výrobků.

Co dnes ve vaší nabídce najdeme?

Vyrábím asi 17 produktů, ale je toho víc. Jsou to stoličky, lavice, stolky, žebříky do koupelen či pokojů, lampy, zrcadla, svícny, regály, věšáky, prkénka, dřevěné bio nože, příbory, máselnice, dortové tácky, vázy, rámečky, dekorace z kořenů stromu- skulptury, dřevěné květináče.

Mohlo by se vám líbit

Áčková chatka s fascinujícím interiérem

Zapomeňte na zatuchlou chatičku, stísněné prostory, studenou koupelnu a provizorní kuchyň. Díky šikovným designérům dostává pobyt v přírodě zcela nový rozměr. A my našli další povedený interiér!
mariannebydleni.cz
Marianne je i na sociálních sítích:

Související články

Lidé a místa
Majitelé bio farmy v Beskydech chtěli svůj domov ukázat lidem a tak pro ně postavili dvě chalupy ve venkovském stylu

Majitelé bio farmy v Beskydech chtěli svůj domov ukázat lidem a tak pro ně postavili dvě chalupy ve venkovském stylu

Lidé a místa
Důchodci změnili své plány: Přímo na dvorku si postavili udržitelný dům, který jim ušetřil spoustu peněz

Důchodci změnili své plány: Přímo na dvorku si postavili udržitelný dům, který jim ušetřil spoustu peněz

Lidé a místa
Že je 37,5 metrů čtverečních málo pro pětičlennou rodinu? Mladá rodina radí, jak se dá malý byt proměnit v útulný domov

Že je 37,5 metrů čtverečních málo pro pětičlennou rodinu? Mladá rodina radí, jak se dá malý byt proměnit v útulný domov

Lidé a místa
Příběh Na Živili očima Veroniky a Lukáše: Jak z ruiny vytvořili místo, které pohladí všechny smysly

Příběh Na Živili očima Veroniky a Lukáše: Jak z ruiny vytvořili místo, které pohladí všechny smysly

×