Z odpadu designové kousky
Dokážou vtisknout odpadu hodnotu. Český start-up Plastenco vyrábí produkty z plastového recyklátu. Jejich výrobky zaujmou na první pohled svojí hravostí a výraznými barvami.
Architektka Kateřina Nováková, která již dlouho dobu zkoumala využití recyklátu PET v designu a architektuře, dala značce do vínku obrovské zkušenosti se 3D tiskem recyklovaného PET a betonu. Jitka Hvězdová přinesla zase znalosti, jak vybudovat značku. A tak začaly společně tvořit nový lovebrand. Pilířem výrobků Plastenco je společenská odpovědnost, využití digitálních technologií a jedinečný design. Plastový odpad taví na nové, funkční a krásné věci. Z lásky k designu a planetě.
Kdo stojí za značkou Plastenco?
Spoluzakladatelka Kateřina stojí též za zapsaným ústavem PETMAT, který se zabývá výzkumnými projekty při Fakultě architektury ČVUT a společností Scoolpt, která vytvořila Prvoka - první 3D tištěný dům z betonu v ČR oceněný mimo jiné stavbou roku 2021. Jitka se pohybuje v prostředí start-upů z oblasti digitálních technologií a umění. Byla u vzniku kreativního inkubátoru H40 Art&Digital Lab v Pražské tržnici. Do týmu Plastenco patří kmenoví designéři Ondřej Cigánik a David Rusnák, který je mimo jiné autor grafické podoby značky. A řada dalších mladých, talentovaných lidí, kteří se starají vizuálně i slovně o mediální story.
Co bylo vaším prvním produktem?
Panenka Plastenka. Je to naše maskotka – je symbolem ženského elementu zakladatelek. Přeměňuje se dle období. Vznikla její vánoční verze s křídly „Andělka“ a upršená podoba „Pláštěnka“. A pak přišla Zvonilka. Elegantní stínítko v pestrých barvách. Následovaly věšáky, zásuvky, další tvary lampiček. Vytvořily jsme i spoustu šperků, především náušnic a přívěšků, určených pro firmy jako reprezentativní dárkové předměty. Šperky s radostí testujeme přímo na sobě s hrdostí, že máme něco, co nemá nikdo jiný. Byly jsme i prvními modelkami na fotkách zobrazujících doplňky interiéru Plastenco. Zkrátka se bavíme a je to jízda.
Co je poznávacím znamením Plastenco?
Organické tvary, pestré barvy, logo kytičky znázorňující recyklaci a ikonický design vlnek. Vidět je třeba na křídlech Plastenky. Tvar recyklo-kytičky má i sukně panenky. Do konce roku bude v našem portfoliu naše jedinečná barva filamentu PETg. Tmavě tyrkysová se stříbrnými odlesky. Zároveň výrobky Plastenco mají silný příběh. Pro klienty tvoříme design na míru, jsou jeho spolutvůrci a mohou pozorovat, jak jejich předměty doslova rostou na 3D tiskárnách. Co kus, to originál.
Jaké předměty dnes v nabídce najdeme a co plánujete?
Plastenco rozvíjí dvě linie. První se zaměřuje na reprezentativní předměty pro firmy. Jde nám o prosazení myšlenky cirkulární ekonomiky. Náš produkt je zkratkou pro hodnoty jako je recyklace, udržitelnost, zero waste, společenská odpovědnost. Druhá linie Plastenco rozvíjí interiérový design. Řada našich výrobků je k vidění v Prvokovi nebo do konce roku 2021 na výstavě 3D tisku ve Stavební spořitelně Buřinka. Naší vlajkovou lodí je levitující věšák, stínítka a vypínače. Vše v interiéru ladíme podle padnoucí barvy a designu. Pracujeme na kolekci klik a nástěnných věšáků.
Na jaro 2022 chystáme 2 novinky. Přidáme do našeho portfolia křesla. Prototypy již existují. Třeba zelené křeslo Baby Dragon z recyklátu Mattoni od Ondřeje Cigánika nebo červená Bubble Chair. Nábytek z recyklátu vytiskneme velkoformátovým 3D tiskem pomocí robotického ramene a speciální trysky. Čeká nás ale ještě období vývoje a experimentů s partnerským výzkumným ústavem PETMAT. Tou druhou novinkou je EKOknihovna 3D modelů našeho portfolia v programu BlenderKit. Na pilotním projektu zrovna pracujeme. Architektům poskytneme naše 3D modely nábytku a doplňků interiéru do architektonických vizualizací.
Proč právě recyklovaný materiál?
Na začátku byl náš záměr. Chtěly jsme o hodnotách společenské odpovědnosti a udržitelnosti nejen mluvit, ale propojit je s tím, co umíme. Být užitečné. Jen v České republice končí mimo žlutou popelnici asi milion PET lahví ročně. Obě jsme dřív hodně cestovaly. A v zemích jako je Kambodža nebo Nepál jsme viděly ekologickou katastrofu v přímém přenosu. A tak jsme se jaly přiložit ruku k dílu.
Inspirací byl kdysi Michael Reynolds, který řekl, že škola architektury je k ničemu, když neřeší problémy světa. Tím plastový odpad, bez diskuse, je. Polyethylen tereftalát je opravdu drahocenný materiál. Na svoji váhu je neobyčejně pevný i pružný. Lesklý jako sklo a zároveň teplý – příjemný na dotek.
Jak je celý proces výroby 3D tisku z petek náročný?
Cesta k českému recyklovanému filamentu trvala 3 roky. Výzkumný ústav PETMAT spojil síly se společnostmi Purum a Silon, které sbírají a recyklují PET lahve a se společností EKO-MB, která umí odpad regranulovat a navíjet extrudované vlákno z plastu pro 3D tiskárny. Následovalo testování a další vývoj pomocí komunity 3D tiskařů z celé ČR. Metodou sdíleného 3D tisku vznikly mimo jiné obří sochy andělů z recyklátu pro Muzeum Jindřichohradecka nazvané Paralelní svět andělů a také Socha Kaleidoskop vytištěná z poslední již prodejné verze filamentu ze 100 % recyklátu PET.
Z 100% recyklovaného PET filamentu bez přídavku glykolu neumí tisknout každý. Chce to zkušenost a praxi. V tomto ohledu je to náročnější než z „nového“ materiálu. Pro laiky již ale EKO MB dodává racyklovaný filament PETg, který se chová jako běžný materiál a tisk z něho je snadný.