Platová nerovnost mezi ženami a muži se prohlubuje! ČR kraluje nepopulárnímu žebříčku
Rozmohl se nám tady takový nešvar…
Mnoho žen se na vlastní kůži přesvědčilo o tom, že výše mzdy na stejné pozici se může rapidně změnit ve chvíli, kdy práci vykonává muž. To potvrzují i údaje Eurostatu, ze kterých vyplynulo, že Česká republika má druhý nejvyšší rozdíl ve výdělcích žen a mužů v EU. Zatímco unijní průměr v Gender Pay Gap činí rozdíl 16 %, my se můžeme „pyšnit“ 21,8 %. A co hůř, u vysokoškoláků je platový rozdíl neuvěřitelných 29 %. Podle údajů Českého statistického úřadu sice mezi roky 2010 a 2017 došlo k nárůstu průměrných mezd u žen i mužů ve všech vzdělanostních kategoriích, rozdíly mezi pohlavími jsou stále výrazné. Gender Pay Gap, tedy relativní rozdíl mzdy mužů a žen, vztažený k mediánu mzdy mužů, byl v roce 2017 nejvyšší mezi vyučenými a vysokoškoláky. Celkově pak činil přes 4,5 tisíce korun v neprospěch žen.
O trošku lépe se mají ženy, které pracují ve veřejném sektoru, zde je rozdíl mezi platy zhruba poloviční (5 %), oproti tomu v soukromém sektoru činí průměrně 11 %. Zároveň je důležité myslet na to, že dlouhodobě nižší příjmy žen za stejnou práci mají negativní dopad i na jejich důchody. Rozdíl mezi průměrnými starobními důchody mužů a žen je 18 %, což má za následek vyšší ohrožení žen v důchodovém věku chudobou.
Proč nedostáváme stejně?
Důvodů, proč stále přetrvává vysoká nerovnost v platových podmínkách, je nespočet. „Platová nerovnost v ČR má řadu důvodů – tím prvním je stereotyp, kdy muž je v české společnosti považován za živitele rodiny. Dalším důvodem je to, že ČR má jednu z nejdelších rodičovských dovolených v Evropě. Vinou toho ženy odchází na poměrně dlouhou dobu z pracovního života, jejich kvalifikace se snižuje, protože nemají kontakt s praxí a novinkami v oboru. Čím déle zůstávají doma, tím těžší je návrat do zaměstnání. S tím úzce souvisí nedostatek jeslí a státních mateřských školek, který vede k delší absenci v zaměstnání matek, “ říká Andrea Linhartová Palánová, Senior Manager, People & Organisation, PwC. Svou roli ale bezpochyby může hrát i nepřímá diskriminace nebo třeba horizontální segregace trhu práce, kdy jsou ženy častěji zastoupeny v odvětvích, ve kterých je nižší úroveň mezd.
Jak s nešvarem bojovat?
Skvělým pomocníkem v boji proti nerovnoměrným platům vám může být platová kalkulačka. Jde o jednoduchý nástroj, díky kterému lze snadněji vyjednávat o platových podmínkách, a zároveň získáte povědomí o tom, jak si stojíte na trhu práce. Samozřejmě je důležité brát kalkulačku s rezervou a vnímat ji jako orientační nástroj. Dále si o firmě můžete zjistit, zda disponuje certifikátem platové rovnosti EQUAL-SALARY. Udělení certifikátu EQUAL-SALARY vychází z nezávislého vyhodnocení splnění přísných kritérií. Každá společnost, která má zájem ucházet se o certifikaci, poskytne k analýze anonymizovaná zaměstnanecká data Nadaci EQUAL-SALARY prostřednictvím zabezpečené IT platformy. Následně firmu navštíví tým auditorské společnosti PwC, která se na procesu certifikace podílí jako poradce, a provede přezkum. V neposlední řadě buďte v tomto tématu aktivní a nebojte si říct o vyšší mzdu.
Vnímáte platovou nerovnost? A setkala jste se s tím, že váš kolega na stejné pozici měl vyšší mzdu?
ČTĚTE TAKÉ: Žena, nebo muž? Jak moc nás práce mění?