Návštěvy ve vaší ložnici
Pokud máte děti, v ložnici už nikdy nebudete sami. Když se to malé konečně stěhuje do vlastního pokoje, počítejte s návštěvami.
A může přijít i Čajkovskij, Beethoven nebo Rembrandt…
Interiérová designérka: Janka Murínová
Nákupní košík
ROZPOČET: 100 000 Kč
Nábytek: 58 897 Kč
Tapeta: 12 000 Kč
Textil: 23 797 Kč
Světla: 34 738 Kč
Celkem: 104 724 Kč
Židle, koberce, textil
Dekorace celkem: 29 128 Kč
PROMĚNA + DEKORACE: 133 852 Kč
Vše o prostoru
Ložnice je v podkroví nového domu. Má šikmou stěnu, v níž je okno. Podlahy a dveře z tmavého dřeva jsou v celém domě. Majitelé chtěli ponechat dřevěnou postel a klavír.
V čem byl problém
Ložnici rodičů opouštěla dcerka, a tak bylo třeba místnost přizpůsobit změněné funkci.
Naše řešení
Naše designérka navrhla šatní skříň, komodu a poličku na míru. Na stěnu pak tapetu s obrazem Rembrandta. Do pokoje přidala taburet a sedací vak.
Barevná paleta pokoje
Základní barvou je modrá v několika odstínech, s nimiž jsme ladili hnědou a šedou. Na stěny jsme použili barvy Primalex – modrou NCS S 3010-B, hnědou NCS S 7010-Y10R, šedou NCS S 2502-Y.
Výsledný efekt
Díky vestavěné šatní skříni a komodě vznikly velké úložné prostory. Přesunutím klavíru k jiné stěně, na niž jsme nalepili originální tapetu, vzniklo působivé ‚hudební zákoutí‘, které dává atmosféru celé ložnici. Eleganci vnáší kombinace modré a hnědé – hnědá barva uzemňuje vzdušnou modrou a modrá odlehčuje zemitou hnědou.
"Postavili jsme nový dům a stěhovali se do něj se dvěma malými dětmi. Do ložnice jsme zmístili věci ze starého bytu, a protože tam s námi spala nejmladší dcera Mína, byl tam i přebalovací pult, postýlka, a všechno bylo provizorní,“ říká Ondřej Penniger. Nastal čas, kdy dcera odešla do dětského pokoje, a ložnice mohla dostat ‚dospělou‘ podobu.
„Chtěli jsme, aby pokoj fungoval nejen jako ložnice, ale také jako hudební pokoj, protože jsme do něj umístili klavír, na který hraje starší dcera, a aby byl také praktický co do úložných prostor, kterých není nikdy dost. Nechtěli jsme je mít pod postelí, jak to často bývá, ostatně v pokoji je výklenek, ideální pro vestavěnou skříň. Z nábytku jsme chtěli zachovat pouze dřevěnou postel, se kterou jsme spokojení,“ říká Ondřej Penniger. „Kromě kvalitní hezké dubové postele z masivu jsem řešila všechen nábytek a ladila jsem ho k posteli,“ dodává naše designérka Janka Murínová. Sama navrhla komodu a vestavěnou skříň na míru. Přitom už myslela na barevnou a stylovou koncepci pokoje.
Posuvné dveře šatní skříně ve výklenku jsou rovnoběžné se stěnou, v níž jsou vchodové dveře, a Janka toho využila k nápaditému řešení. Každé křídlo dveří skříně má jinou barvu. Hnědou barvu vchodových dveří aplikovala Janka na zeď nad nimi a na zbylou část stěny použila šedomodrou. „Díky tomu vznikly pruhy. Působí výtvarně, graficky, a přitom jsou za nimi funkční věci. V hnědém pruhu jsou skryté tmavé vchodové dveře, za dalšími pruhy skříň,“ říká designérka. „Když jsou v interiéru velmi tmavé dveře, jsou příliš výrazné a já vždycky přemýšlím, jak je potlačit a zapojit do celku, aby nepoutaly pozornost.“ – „Hnědá barva kolem dveří a nad nimi se mi líbila od začátku,“ říká k tomu Ondřej Penniger. „Ale maloval jsem to já a nebylo snadné udělat přesnou linii mezi dvěma barvami, napojit hnědou na vedlejší šedivou. Musel jsem to různě oblepovat a domalovávat štětečkem, dělal jsem to týden. Ale výsledný dojem je výborný. Líbí se mi ten efekt, že když se zavřou vstupní dveře a dveře šatní skříně vedle nich, vypadá stěna jako celek, a to výtvarně zajímavý celek. Tmavé dveře v něm samy na sebe nijak neupozorňují a šatní skříň tam taky skoro nepoznáte.“
Dalším úkolem pro Janku bylo zakomponovat do pokoje klavír. „Původně jsme ho měli pod oknem u zkosené zdi, ale Janka správně poznala, že to není to správné místo,“ říká Ondřej Penniger. Umístila ho k vedlejší kratší rovné zdi. A na tu chtěla aplikovat výraznou tapetu. „Neuměli jsme si to představit, ale dnes musíme dát za pravdu designérce, že to vidí líp,“ přiznává Ondřej Penniger. „Rozhodovali jsme se, jestli by na ní měl být nějaký přírodní motiv, třeba strom nebo tráva, ale když Janka navrhla obraz od Rembrandta natištěný na plátno, okamžitě jsme řekli, že to bereme. Ta tapeta je krásná, přitahuje pohled a dělá prostor útulnější. Klavír měl zadní stěnu až na zem. Kvůli tapetě jsme ji odstranili, aby byla viditelná i pod ním, a působí to výborně.“ Díky tapetě je také potlačena hmotnost a výraznost černého klavíru, a ten, kdo na něj hraje, se nedívá na holou zeď, ale na krásnou malbu. „Rembrandtův obraz The Stone Bridge jsem na tapetu vybrala proto, že je s přírodním motivem, který má dramatický výraz, ale protože je v temných barvách, působí příjemným, uklidňujícím dojmem. Je ideálním pozadím ke hře na klavír. A je v barevnosti, které jsem v pokoji chtěla dosáhnout,“ dodává designérka.
„Už předtím byla v ložnici modrá barva, tu jsem zachovala, ale volila jsem jiné odstíny, spíš šedomodré. Doplnila jsem je o hnědou (na zdi, na povlečení a kožešině na zemi), šedou (na zdi a na roletě) a stříbrnou (na doplňcích). Studené modré a šedé odstíny v kombinaci s hnědou barvou ztrácejí ledovou chladnost, a přitom dál vnášejí do prostoru svěžest, vzdušnost a klid. Hnědá navíc ladí s původní podlahou a dveřmi." Zkosenou stěnu natřela Janka bílou barvou, a tím ji – v porovnání s původním modrým nátěrem – velmi odlehčila a pokoj prosvětlila. Celek působí elegantně a útulně. Vzhledem k tomu, že rodiče rádi sedí u dcery, když hraje na klavír, chtěli mít v ložnici jinou možnost k sezení, než dává postel. „Dobře se k tomu hodí snadno přenositelné taburety nebo sedací pytel,“ říká Janka. „Vybraný dřevěný taburet je dokonce multifunkční – má úložný prostor, poslouží jako stolek i židlička, dokonce jako schůdek, když je třeba dosáhnout výš do skříně, navíc dekoračně sám o sobě vypadá dobře. I koberce jsem volila tak, aby se na nich dalo sedět – z kožešiny nebo s vysokým hustým vlasem.“ Ložnice se tak stala nejen prostorem ke spánku, ale i k tvůrčí aktivitě, nebo příjemnému odpočinku kdykoli během dne. A to je v početnější rodině velké plus.
Řekli o proměně
Ondřej Penniger: „Jsem spokojený s ložnicí jako celkem, neměnil bych nic. Jsou tam moje oblíbené barvy – tmavě hnědá, šedá, přírodní dřevo. Podlahy a dveře jsou v celém domě stejné, s těmi musela designérka počítat. Úložné prostory, které navrhla, jsou prostorné a praktické – do vestavěné skříně se vejde i sušák na prádlo, komoda je velká, složená ze dvou skříněk, v jedné se schová i koš na prádlo. Navíc je navržena tak, že současně kryje topení, které v ložnici příliš nevyužíváme. Designérka myslela na všechno, a ještě přidala něco navíc. Úžasný je její nápad na výraznou tapetu na zdi za klavírem. Tapeta s obrazem Rembrandta je tam skvělá, zútulňuje prostor a motiv je takový, že přitahuje pohled. Rádi se na ni díváme.“
Designérka Janka Murínová: „Je to velmi malý pokoj, navíc podkrovní se zkosenou stěnou, mnoho variant na řešení tam není, přesto lze pomocí barev vytvořit kompaktní celek, jenž plní všechny funkce, které majitelé požadovali. Je to ložnice i hudební a odpočinkový pokoj. Díky výklenku, do nějž jsme vestavěli skříň, se podařilo vytvořit i velké úložné prostory. Mám radost z barevného řešení této proměny – z kombinace modré s hnědou a s přidanými akcenty šedé a stříbrné vznikl velmi příjemný a elegantní prostor. Ač je modrá studená barva, díky dřevu a hnědé barvě pokoj ve finále působí teple. Při navrhování nábytku na míru jsem zohlednila praktičnost jeho využití. Komoda je složená ze dvou skříněk, přes které je namontována jedna horní deska, takže v případě stěhování je možné ji rozdělit. Komoda současně kryje topení, v horní desce jsou prořezy pro vývod vzduchu.“
Jak na to
- Rozhodněte se, zda chcete, aby vám ložnice sloužila jen na spánek, nebo jí přidělíte i jiné funkce. Svou roli v tom samozřejmě sehraje její rozměr. Ale pokud si ji můžete uzpůsobit pro více činností, které se vzájemně časově neshodují, je to výhoda. Spánek je však vždy prioritou a nic ho nesmí rušit.
- Zvolte barevné ladění pokoje. Pamatujte přitom na psychologické působení barev – žlutá, oranžová, červená v člověku podněcují energii, takže by se vám špatně usínalo. Čistě bílá zase bude ‚svítit‘. Zvolte jemné barvy, které vás uklidňují, a to spíše v chladných tónech. Na této proměně je patrné, že je lepší použít jich více v elegantní kombinaci, než natřít pokoj jednou barvou.
- Ložnici nepřeplňujte nábytkem. V místnosti, kterou užíváme jen na spaní, se často snažíme mít úložné prostory, ale ty ji mohou natolik zatížit, že se v ní nebudeme cítit dobře.
Kde jsme nakupovali
- Nábytek Vestavěnou šatní skříň, komodu a poličku navrhla designérka Janka Murínová na míru a vyrobilo Truhlářství Petr Šefčík.
- Světla „Místo lustru jsem použila lampiony z nové kolekce Ikea,“ říká designérka. „Působí dekorativně, ale při jejich použití je třeba mít přídavná světla, třeba stolní lampičky.“
- Koberec „Preferovala jsem kožešinu, vyzkoušela jsem ji ve dvou odstínech – světlou z Ikea a tmavě hnědou z obchodu Kika. Zkusila jsem šedý koberec s hvězdou – novinku z Kika,“ říká designérka.
- Sezení Vybrali jsme velké polštáře z Ikea, taburet z Konsepti, židle z prodejen Bulb a BoConcept, sedací vak Fatboy.
- Povlečení „Hezké a kvalitní povlečení má Carré Blanc,“ doporučuje designérka. „Vyberete si v jednom stylu vše od malého polštáře po deku, mají i ručníky a župany.“