Přejít k hlavnímu obsahu
Dům

Dům u Karlštejna musel odpovídat místním předpisům: Lidová mluva zvenčí, uvnitř nečekané moderní řešení

Novostavba v Karlštejně nabízí rodině nejen úchvatné výhledy na řeku Berounku a historický hrad, ale také harmonii s přírodou. Tento moderní dům, postavený z přírodních materiálů jako je hlína a dřevo, dodává tradiční venkovské architektuře moderní ráz.  

Terezie Benoni | 22. 11. 2024

Dům nazvaný Casa De Mi Luna se nachází v Karlštejně s výhledem na údolí řeky Berounky a starobylý hrad. Dům je navržen pro rodinu hledající odpočinek od ruchu Prahy. Vnější podoba a vzhled musely odpovídat místním předpisům, protože dům je na okraji přírodní rezervace Český kras, která se také snaží o zachování místního stavebního dědictví. Dům tak ladí s místní lidovou mluvou; má jednoduchou symetrickou sedlovou střechu, zaoblené okapy, tradiční zaoblené hliněné střešní tašky zvané „bobrovka“. Fasáda je částečně z vápenné omítky a částečně tvořena modřínovým obkladem. „Design interiéru je naopak otevřenější a hravější než typický český dům. Téměř zcela otevřené přízemí je určeno segmentovým schodištěm, které se stáčí do dvoupodlažního prostoru podesty druhého patra. Dva protilehlé, symetrické pokoje ve druhém patře mají východní a západní orientaci a mají klenutý strop jako výsledek kreativního řešení límce De pro raPery. Interiérům dominuje dřevo a zemina, s jemnými nádechy tradiční modré, zelené a terakotové dlažby. Hlavní myšlenkou pro výběr materiálů bylo použít co nejvíce místních a přírodních materiálů,” vysvěltují autoři projektu z ateliéru Studio Circle Growth

Galerie: Tradiční dům v Karlštejně

Čtěte také: Dům, který chtěl každý: Šumperák jako symbol socialistické moderní architektury

Šumperák, pro někoho unikátní skvost socialistické architektury a pro jiného nenáviděný paskvil. Faktem je, že tyto domy byly ve své době revolučním projektem, v němž byly využívané nové stavební technologie a materiály. Podle odhadů jich stojí v České republice a na Slovensku necelých pět tisíc a jejich majitelé na ně nedají dopustit dodnes.

Dům, který dokonale dýchá a šetří energie

Je postavený z prefabrikovaných slaměných a dřevěných panelů, které byly rychle smontovány na místě. Ty jsou zevnitř omítnuty třícentimetrovou hliněnou omítkou pro akumulaci a regulaci vlhkosti. Poslední vrstvou je zevnitř jemný bílý hliněný štuk a zvenku vápenná omítka a modřínový obklad. Příčky jsou zakončeny borovou překližkou. Celý centrální arkýř domu je otevřený a umožňuje místu, kde je dům vertikálně propojen, dýchat a doslova se koupat ve světle. Schodiště se stává ústředním prvkem. Obloukové stropy centrálního prostoru jsou omítnuty jemnou bílou kaolinovou hliněnou omítkou od české firmy Picas. Omítka byla nanesena na prefabrikované hliněné desky, které byly upevněny na dřevěné latě. „Obloukový strop byl výsledkem potřeby upevnit krokve k sobě límcem. Namísto toho, abychom to dělali u rovných trámů, vyřízli jsme obloukové límce z překližky. Krb je obložen zeleným kachlem, evokujícím historické masové pece regionu. Je umístěn strategicky mezi obývacím pokojem a jídelnou, aby se teplo rovnoměrně šířilo po celém domě. Krbová vložka také ohřívá vodu, která je následně akumulována ve velké nádrži v technické místnosti. Když teplota v domě klesne pod určitou teplotu, je teplá voda je rozváděna do stěny, kde je 3 cm silná vrstva hliněné omítky. Hliněná omítka funguje jako vynikající tepelná hmota, která akumuluje teplo jako hromadná pec a postupně ho uvolňuje do místností. Hliněná omítka navíc reguluje vlhkost vnitřního prostředí stejně jako slaměné panely Ecococon.“

Čtěte také: Dům na severu Čech připomíná majitelům příjemně prožité dny v Coloradu

Tato poměrně malá stavba vznikla na základě požadavku majitelů vytvořit v parku dům pro přijímání hostů. Dům ze pera architektky Kateřiny Ranné má sloužit pro případy různých oslav či obchodních jednání. „Americký sen jsme přetransformovali na české prostředí v borovém zákoutí klientova parku,“ vysvětluje architektka. Račte vstoupit!

Zdroj: Studio Circle Growth, archdaily.com

Zdroj článku
Marianne je i na sociálních sítích:

Související články

Dům
Tento rodinný dům v Černošicích vás šokuje: Technologie, design a výhledy i z těch nejpodivnějších koutů

Tento rodinný dům v Černošicích vás šokuje: Technologie, design a výhledy i z těch nejpodivnějších koutů

Dům
Záchrana hornického domu v Krušných horách: Citlivá rekonstrukce z něj udělala dokonalé bydlení pro rodinu

Záchrana hornického domu v Krušných horách: Citlivá rekonstrukce z něj udělala dokonalé bydlení pro rodinu

Dům
Dům v domě: Osobitá rekonstrukce v duchu skandinávské estetiky

Dům v domě: Osobitá rekonstrukce v duchu skandinávské estetiky

Dům
V hlavní roli kámen, dřevo a sklo: Luxusní proměna tradičního Šumperáku na moderní rodinné bydlení

V hlavní roli kámen, dřevo a sklo: Luxusní proměna tradičního Šumperáku na moderní rodinné bydlení

×