Africké fialky
Stále kvetoucí africké fialky patří mezi nejoblíbenější interiérové rostliny, a to naprosto zaslouženě.
Kosmické květiny
Skromné fialky se dostaly až do vesmíru!
EVROPA - Saintpaulie, jak se tyto rostliny správně jmenují (podle jejich objevitele barona von Saint Paul-Illaire), jsou v Evropě známé od konce 19. století. Prakticky okamžitě získaly na popularitě a začalo se s jejich šlechtěním. Dnes jsou oblíbené na všech kontinentech a pěstují se ve stovkách kultivarů.
VESMÍR - V rámci programu Space Violets v roce 1984 NASA vyslala do vesmíru 25 000 semen fialek a ta na oběžné dráze strávila šest let – byl na nich zkoumán vliv vesmírného záření a nízké gravitace. Po návratu na Zemi z nich byly vyšlechtěny zcela nezvyklé odrůdy série EverFloris, které nepřetržitě kvetou a snáze se pěstují. Jejich květy mají nazelenalý zvlněný okraj.
Nekonečná paleta barev
Pokud byste chtěli fialky začít sbírat, raději si to dvakrát rozmyslete – odrůd, které budete chtít mít, je opravdu hodně!
- STÁLE KVETOUCÍ - Mezi vesmírné trvalky série EverFloris patří například EverGlory, EverHarmony a EverLove. Pravidelně utvářenými kompaktními trsy se vyznačují fialky ze série Little Dancer, nazvané podle tanců: Bolero, Charleston, Flamenco...
- PESTRÉ LISTY I KVĚTY - Tzv. stříkané květy mají odrůdy nazvané po slavných malířích (Chagall, Da Vinci, Monet, Van Gogh). Série Victorian Charm má zase pestré listy, odrůdy nesou jména podle viktoriánských ctností (Compassion, Friendship, Romance, Tradition).
- MINIATURNÍ KLENOTY - Kvůli malým rozměrům jsou křehčí a hůře odolávají výkyvům teplot a přemokření. Série Little Indian má odrůdy nazvané podle indiánských kmenů (Little Cherokee Girl, Little Aztec), superminiatury Little Jewel nesou jména drahokamů (Little Amethyst).
- SPECIÁLNÍ ODRŮDY - Velké jsou fialky se jmény světových metropolí (Helsinki, Tokyo, Vienna, Berlin, Paris). Samostatnou kapitolou jsou pak speciální odrůdy, vyšlechtěné k různým výročím (Decennie, Millennia).
Trvalý efekt
Africké fialky sice nevoní, ale při správné péči, která není nijak náročná, vás budou těšit téměř nepřetržitým kvetením po mnoho let.
- Pozor na srdíčko
Kromě listů je na vlhkost citlivé i ‚srdíčko‘ listové růžice, s vodou to nepřehánějte. Listy téměř zcela kryjí povrch substrátu a ten pak hůř větrá, může i zahnívat. - Domácí množírna
K vypěstování nové rostliny stačí jediný list – zapíchněte ho do vlhkého písku nebo substrátu, za pár týdnů vyroste celá růžice. - Bez hnojení nekvetou
Kvůli citlivosti listů je lepší hnojivo v tabletách, které se zastrkují přímo ke kořenům. Vydrží aktivní po celou sezonu.
Rada
Při zalévání dávejte pozor, aby se voda nedostala na list. Voda totiž funguje jako lupa, a rostliny, které jsou na slunci, pak mohou mít na listech nevzhledné skvrny, vzniklé od popálení.