Nevymlouvejte se a neomlouvejte se
V některých firmách je pravidelné navyšování mzdy běžnou rutinou a mnohdy si o to ani nemusíte říkat. Nicméně u většiny zaměstnavatelů to tak není, a proto se nebojte si o peníze říct. Na druhou stranu se zbytečně nevymlouvejte. Nepoužívejte argumenty typu, že je manželka na mateřské dovolené, chystáte se koupit nové auto, nebo že se zvyšuje inflace. Všechny tyto důvody, byť jsou sebevíce pravdivé a relevantní, na pracovní stůl zkrátka nepatří. Vašeho nadřízeného zajímá jediné, a to sice váš pracovní výkon. A to je ten nejsilnější styčný bod, o který se můžete opřít.
Zároveň se za prosbu o zvýšení peněz neomlouvejte. Nejenže tím podrýváte vlastní sebevědomí, ale také se příliš nepřidáváte na důvěryhodnosti. Zkuste proto zapracovat na sebedůvěře, než se dostavíte do kanceláře vašeho šéfa. Přeci jen, bojujete především sami za sebe a mělo by na vás být znát, že si věříte.
Co dělat, když neuspějete?
Přestože je dobré mít zdravé sebevědomí, může se stát, že s prosbou o zvýšení platu zkrátka neuspějete. Na tuto situaci se rozhodně připravte. Pokud vám nadřízený vyšší mzdu neschválí, zkuste nabídnout alternativu. Tou může být například postupné zvyšování platu, nebo stanovení podmínek, za kterých dostanete více peněz v dalším kvartálů. Konverzaci ale nemusí zachránit pouze peníze, zkuste si říct o firemní automobil, navýšení dovolené nebo o nějaký speciální benefit. Zkrátka a dobře ukažte, že jste flexibilní a že rádi povedete dlouhodobou diskusi na toto téma. Naopak se vyhněte výhružkám a zbytečným ultimátům.
Pokud ale ve stávajícím zaměstnání dlouhodobě nejste spokojeni a plat je to jediné, co by vás přimělo zůstat, možná nastal čas poohlédnout se po jiném zaměstnání.
Zdroj: autorský článek