Přejít k hlavnímu obsahu
Životní styl

Ať žije flexibilita: Zaměstnavatelé nabízí zhuštěný i čtyřdenní pracovní týden

Zapomeňte na dobu, kdy jste od pondělí do pátku pracovali na úkor svého osobního života. Práce z domova, zhuštěný nebo čtyřdenní pracovní týden patří k novým pracovním trendům, které začínají prosakovat i do českého pracovního prostředí.

Není to tak dávno, co lidé chodili do práce i v sobotu. Možná si vaše babičky či maminky vzpomenou na posvátnou neděli, kdy si konečně po celotýdenní práci mohly odpočinout. Výrazný zlom přišel v roce 1968, kdy byl v tehdejším Československu zaveden pětidenní pracovní týden. Vypadá to ale, že po více jak padesáti letech nás opět chytají (ne)pracovní roupy. Čím dál tím více lidí volá po čtyřdenním pracovním týdnu a závidí všem zaměstnancům firem, které se už pro tento odvážný krok rozhodly. Podle nového průzkumu společnosti Welcome to the Jungle je čtyřdenní pracovní týden nejžádanějším pracovním benefitem v Česku a touží ho vyzkoušet 70 % Čechů, praktickou zkušenost s ním však zatím má pouze každý pátý (18 %).

Věřme, že se tuzemští zaměstnavatelé budou inspirovat například Velkou Británií, kde nezisková organizace 4 Day Week Global ve spolupráci s výzkumníky z Cambridge University, Oxford University a Boston College zkoumala právě efektivitu čtyřdenního pracovního týdne. A světe div se, výsledky experimentu přinesly pozitivní zprávy. Nejenže se u zaměstnanců snížilo riziko vzniku syndromu vyhoření, ale čtyřdenní pracovní týden měl pozitivní vliv také na jejich duševní zdraví, spánek nebo společenský život. O úspěchu hovoří i skutečnost, že 92 % z 61 zúčastněných organizací pokračuje ve čtyřdenním týdnu i po skončení testu. V českém prostředí se s určitou formou čtyřdenního pracovního týdne můžete setkat například u společnosti Vodafone. Zaměstnanci, kteří se vrací do práce po rodičovské dovolené, mohou využít tzv. fázovaný návrat, kdy pracují za plnou mzdu pouze čtyři dny v týdnu.

Mohlo by se vám líbit

Částečný úvazek: Způsob, jak konečně najít harmonii mezi rodinným životem a kariérou

Skloubit rodinný a pracovní život? To není utopie, ale realita, kterou můžete zažít díky částečnému úvazku. Jak se částečným úvazkům daří v České republice? A proč za tento typ úvazku bojovat?
marianne.cz

Alternativa jménem zhuštěný týden

Zajímavou alternativou ke čtyřdennímu pracovnímu týdnu je tzv. zhuštěný týden. V praxi funguje tak, že pět pracovních dnů si odpracujete ve čtyřech dnech, ve kterých logicky musíte pracovat delší dobu. Zhuštěný pracovní týden svým zaměstnancům nabízí společnost Vodafone. „Ve Vodafonu nám jde o to, aby si každý vybral, co potřebuje. Tedy od částečných pracovních úvazků a práce z domova až po zhuštěný pracovní týden strávený kompletně v kanceláři,“ vysvětluje Ondřej Luštinec, tiskový mluvčí firmy. Pokud toužíte po volném pátku, ale zároveň váš zaměstnavatel nenabízí čtyřdenní pracovní týden, zkuste se domluvit právě na zhuštěném pracovním týdnu.

Práce z domova jako nový standard?

Není to tak dávno, co home office patřil k výjimečným benefitům, se kterým firmy nakládaly velmi opatrně. Pandemie koronaviru ale naprosto změnila pravidla hry a z možnosti home officu se stal standard. A tak mnoho firem a společností nabízí například tři nebo dva dny home officu týdně. Průzkum společnosti Welcome to the Jungle ukázal, že pružný pracovní rytmus upřednostňují dvě třetiny lidí se zkušeností s home office, pevně stanovený režim vyhovuje spíše těm, co práci z domova zatím nevyzkoušeli. „Ještě donedávna panovalo v české společnosti silné přesvědčení, že při práci z domova nedělají zaměstnanci svou práci pořádně. Pandemie nám v tomto ukázala, že vždy záleží primárně na svědomitosti jedince a důvěře nadřízených,” říká Honza Klusoňodborník na pracovní trh a CEO Welcome to the Jungle.

O tom, že je home office mezi zaměstnanci vítaný, hovoří také Ondřej Luštinec: „Ve Vodafonu zjednodušeně platí, že 60 % pracovní doby jsme na home officu a 40 % v kanceláři. Z interního průzkumu nám vyšlo, že toto je kombinace, kterou si zaměstnanci přejí. Většinu doby mohou soustředěně pracovat z domova nebo odkudkoliv v Česku, ale je také nutné se potkávat, domlouvat, radit, koordinovat, vymýšlet společně nápady, udržovat vztahy v týmu, a na to je lepší potkávat se osobně.“

Mohlo by se vám líbit

Malá sobota aneb Proč si uprostřed týdne naordinovat volno?

Říká se, že středa je krizový den. Pracovních povinností máme nad hlavu, do víkendu je daleko a zajímavé akce jsou v nedohlednu. Přesto existuje národ, který si ze středy nedělá vrásky. Inspirujte se Švédy a naordinujte si uprostřed týdne tzv. lillördag, tedy malou sobotu.
marianne.cz
Zdroj článku
Marianne je i na sociálních sítích:

Související články

Životní styl
Vztekem k větší pohodě: Jak vám negativní emoce mohou pomoci k dosažení cílů

Vztekem k větší pohodě: Jak vám negativní emoce mohou pomoci k dosažení cílů

Životní styl
5 inspirativních žen roku 2024 podle Marianne: Neobyčejné osobnosti plné talentu, odvahy a síly

5 inspirativních žen roku 2024 podle Marianne: Neobyčejné osobnosti plné talentu, odvahy a síly

Životní styl
Pohřeb jako krásný rituál: Jak proměnit poslední rozloučení v osobní a citlivý okamžik

Pohřeb jako krásný rituál: Jak proměnit poslední rozloučení v osobní a citlivý okamžik

Životní styl
Jak vybudovat šťastný a dlouhodobý vztah? Nikdy nemlčte o třech věcech

Jak vybudovat šťastný a dlouhodobý vztah? Nikdy nemlčte o třech věcech

×
  • Marianne
  • 1 099 Kč
  • ROČNÍ PŘEDPLATNÉ MARIANNE + ULTRAZVUKOVÁ ŠPACHTLE ETA + DIGI VERZE ZDARMA
  • obrázek magazínu ROČNÍ PŘEDPLATNÉ MARIANNE + ULTRAZVUKOVÁ ŠPACHTLE ETA + DIGI VERZE ZDARMA
  • Předplatit