Jak poznáte závislost na zaneprázdnění?
Je vaše pracovní tempo zběsilejší než dálniční policie Kobra 11? Pak pravděpodobně přemýšlíte, zda netrpíte zmiňovanou závislostí na zaneprázdnění. Podle psycholožky Jaimie Blochové je jedním z ukazatelů strach, že byste odmítnutím schůzky, akce nebo úkolu mohli o něco přijít. Někteří lidé mohou trpět také pocitem neproduktivity, který jim jako brouk v hlavě našeptává, že jejich den není plnohodnotný.
Hordě úkolů dávají přednost před volnem také lidé, kteří nejsou spokojení se svým osobním životem. „Jsou lidé, kteří zaneprázdnění vnímají jako způsob, jak se vyhnout nepříjemným emocím. Jakmile je naše mysl zaměstnána úkoly, společenskými událostmi nebo prací, nezbývá nám příliš času na vtíravé myšlenky nebo emoce,“ vysvětluje Blochová.
Na druhou stranu platí, že žijeme ve společnosti, která neustále volá po tvrdé práci a produktivitě. Stačí otevřít sociální sítě a rázem zjistíme, že všichni pracují od rána do večera, mají své projekty, ráno stíhají jógu, odpoledne tenis a ještě ke všemu vedou bohatý společenský život. Není tedy divu, že následně člověk získá dojem, že neustálá zaneprázdněnost je v současném světe nutnost, bez které nelze získat vyšší sociální status. „Myslíme si, že čím více toho děláme, tím více stojíme za to. Jakmile ale nic neděláme, přicházejí negativní emoce, jako je vina, stud nebo strach,“ tvrdí Blochová.