Lidé v dnešní době jsou ke svému smartphonu mnohdy připoutaní natolik, že ho mají neustále v ruce, nebo v kapse, a cítí se celí nesví, když náhodou chvíli nevědí, kde ho mají. To potvrzují data z nedávného průzkumu, dle kterých svůj telefon lidé kontrolují až 96krát denně. O závislosti na telefonech, které už dávno neslouží pouze k volání, ale mají mnoho dalších funkcí a především v nich mají jejich uživatelé mnoho sociálních sítí, na nichž komunikují, jste tedy už jistě slyšeli.
V posledních letech se ovšem v této oblasti objevil nový nešvar, tedy spíše název pro něj – phubbing. Jedná se o složeninu dvou anglických slov, konkrétně „phone“ = „mobilní telefon“ a „snubbing“ = „ignorování“. A popisuje skutečnost, v níž člověk používá telefon při komunikaci s jinou osobou, která je fyzicky vedle něj. Což vede k tomu, že neposlouchá toho, s kým se baví, ale věnuje pozornost tomu, s nímž si píše. Telefony tak často propojují lidi s těmi, co jsou daleko, ale oddalují je od těch, s nimiž jsou v místnosti.
Je tedy jasné, že phubbing následně snižuje kvalitu konverzace, jelikož člověk na mobilu obvykle poslouchá pouze jedním uchem. Vede totiž dva rozhovory naráz. A právě tento problém může nastat na blížících se vánočních rodinných setkáních. Ať už z vaší strany, ze strany teenagerů, nebo klidně i babiček a dědečků, kteří si mohou chtít textovat se svými přáteli na Facebooku. V dnešní době může být na telefonu závislý opravdu každý. Otázkou je, jak se tomu na takovéhle sešlosti vyhnout a být co nejvíce přítomní?
-
Udělejte z jídla zónu bez telefonu
Jistě, tak by to zkrátka mělo být, ale mnohdy to tak není. Stanovte tedy pravidlo, že během oběda či večeře se nikdo na telefon ani nepodívá a bude se věnovat těm okolo sebe. Aby nikoho z přítomných kontrolování telefonu tolik nepokoušelo, můžete říct, aby si ho rovnou vypnuli, nebo nastavili režim letadlo.
-
Zavřete telefony do jiného pokoje
Pomoci s nekontrolováním telefonů také může, pokud je po dobu jídla zavřete do jiné místnosti. Tam na vás budou čekat, až dojíte.