Zatočte s bolestmi hlavy s pomocí jógy
Pokud vás často bolí hlava, určitě hledáte jakoukoliv cestu, jak se problému zbavit. Praxe ukazuje, že na běžné potíže a dokonce i na migrény pomáhá jóga. Zjistěte, jak to funguje.
Lence je 36 let a už osm let ji trápí migrény. “V nejhorším období jsem měla záchvaty co 14 dní. Šílená tepající bolest hlavy, zvracení a nesnášenlivost světla byly moji pravidelní průvodci. Dva dny jsem potom byla vždycky úplně nepoužitelná,” líčí Lenka.
Kromě migrény mohou mít bolesti hlavy mnoho dalších příčin i řešení. Někdy se stačí pořádně napít, jindy si pořídit silnější brýle, v horších případech se neobejdete bez pilulky proti bolesti. Při opakovaných a déletrvajících potížích je na místě navštívit odborníka.
“S jednorázovou bolestí hlavy si každý dokáže poradit, ale pokud ataky přicházejí opakovaně nebo je bolest dlouhodobá, není radno ji podceňovat, protože může značit nějaké závažné onemocnění,” připomíná fyzioterapeutka Eva Juráková z Lékařského domu Praha 7. A jedním dechem dodává: „Jestli se chcete zbavit chronických bolestí, bude nutné doplnit léčbu úpravou životního stylu, kam je třeba zařadit i pravidelný pohyb.“
Jak se projevuje migréna
- silná až nesnesitelná bolest
- často lokalizovaná do jedné poloviny hlavy
- může jí předcházet tzv. aura - zvláštní vizuální vjemy
- vyskytuje se nevolnost až zvracení, světloplachost, citlivost na zvuky, únava, podrážděnost
Zázračná jóga? Chce to pravidelnost
Vynikající možností je jóga. Rozhodně to však nefunguje tak, že si jednou zacvičíte a budete fit. “Jakýkoliv efekt jógy se dostaví, pokud praktikujete pravidelně a dlouhodobě. Jóga se pak může stát součástí celostního přístupu k problému, v tomto případě k bolestem hlavy,” upozorňuje Věra Vojtěchová, zakladatelka center jógy a zdravého životního stylu Dům Jógy, s tím, že pro netrpělivce tato cesta není.
Ptáte se, proč zrovna jóga? Kombinuje totiž fyzické a dechové cvičení s relaxací, a tak pozitivně ovlivní tělo i mysl. Okysličí tkáně, protáhne a uvolní svaly a páteř, rozežene stres.
Jóga především pomáhá propuknutí bolesti předcházet, dokáže ale zapůsobit také v situaci, kdy cítíte, že se migréna už blíží (tzv. prodromální stádium). A některé pozice uleví i v okamžiku, kdy už máte hlavu jako střep.
Zvolte si to správné cvičení
Trápí-li vás zdravotní potíže, vybírejte si po konzultaci s lékařem spíš klidnější a méně náročné styly cvičení. Jógová centra nabízejí různé varianty zdravotní, jemné či restorativní jógy a jógové terapie. A alespoň zpočátku se svěřte do rukou zkušenému lektorovi, abyste pozice prováděli správně.
Zaměřte se na protažení a následné uvolnění krku, ramen a zad.
Vědci potvrzují: jóga pomáhá
Výzkum z roku 2014, který provedli vědci z indické Rady pro výzkum jógy a přírodní medicíny, se zabýval vlivem jógy na migrénu. Potvrdilo se, že u pacientů ze skupiny, která kromě klasické léčby také cvičila jógu, se snížila četnost i intenzita záchvatů daleko výrazněji, než ve skupině, kde dostávali pouze léky a jógu necvičili.
“Důležité je také dechové cvičení,” říká Věra Vojtěchová a vysvětluje blíže: “Vědomé ovlivňování dechu uklidňuje a harmonizuje energii. Rozpouští nejen emocionální napětí, ale působí také na nervový systém a takto snižuje napětí v oblasti zasažené bolestí.”
Nezapomínejte ani na celkovou relaxaci. Uvolnit mysl může být nakonec tím největším oříškem.
Zajímají vás konkrétní pozice? Jeden z otců moderní jógy, B. K. S. Iyengar, radí na bolesti hlavy pozice obrácené (např. stoj na hlavě) a předklonové (např. pluh). Jen pozor, nehodí se, když už bolest propukla. Bolesti také předejdete, když budete pravidelně zařazovat hluboký předklon, střechu, svíčku, rotaci vsedě. Ze záklonových ásan vás uvolní poloviční most či velbloud. Relaxace vám nejlépe půjde v pozici mrtvoly.
Další tipy jak předcházet bolesti:
- dostatečně pijte
- spěte přibližně 8 hodin denně
- doplňte vitamíny a minerály
- vyhýbejte se věcem a situacím, o kterých víte, že u vás bolest vyvolávají
- zkuste výplachy dutin nosní konvičkou
Když už vás hlava bolí, dopřejte si spíš klidový režim. Jestliže se na to cítíte, zkuste opatrné úklony hlavy k ramenům, zasouvání brady nebo odpočinek v pozici dítěte.
Jako prevence pomáhá podklíčkový dech, i při záchvatu bolesti zabírá dechová technika nádí šódhana, kdy střídáte nádechy a výdechy jen jednou nosní dírkou, zatímco tu druhou uzavíráte prsty. Provádí se ideálně vsedě, ale pokud vás bolest opravdu ničí, můžete se položit na záda. Tím, že se soustředíte na dech, se postupně zklidníte a odvedete pozornost od bolesti, kterou snadněji snesete.
Znalí jogíni teď mohou rovnou rozbalit podložky. Jestli byste rádi cvičili, ale zatím zkušenosti nemáte, jednoduše zajděte do nějakého jógového studia. Lektoři vás naučí vhodné pozice, vysvětlí pojmy, poradí, jak více vnímat vlastní tělo a dodají vám potřebnou sebejistotu. Pak už je důležité jen vytrvat a buďte si jistí, že výsledky se dostaví.
Podobně jako u Lenky: “Chvíli mi trvalo, než jsem sebrala odvahu, ale nakonec jsem se vypravila na svou první lekci. Dnes praktikuji jógu už tři roky a musím říct, že za tu dobu se moje migrény téměř vytratily. Samozřejmě, už jim umím předcházet, ale jóga v tom hraje velkou roli. Kdy jsem vlastně naposledy měla záchvat? Už to bude několik měsíců,” raduje se žena.