Souboj zraněného ega a vytěsněných výčitek
Asi nikoho nepřekvapí, že podvádění se cítí hrozně. Za velkou část trýznivých pocitů si ale mohou sami. Nevěra je narcistní zranění, jak říkají psychoanalytici. Je to velká rána pro naše sebepojetí, donutí nás pochybovat o nás samých. Obvykle to zvýší pochybnosti o tom, co jsme na sobě už neměli moc rádi předtím nebo čím jsme si nebyli jistí. Z „nepřibrala jsem?“ se stane „jsem tlustá a hnusná!“, z „neměl jsem být ve svém věku trochu úspěšnější“ bude „jsem totální loser!“ a podobně. To ale s partnerem přímo nesouvisí.
A pak k tomu máme ještě jeden „drobný detail“, větší či menší ztrátu důvěry vůči partnerovi. Ten člověk vedle vás vám lhal do očí. A to bolí. Málokterý vztah se z nevěry dokáže vzpamatovat a poučit. Na to totiž musejí být oba dva partneři dostatečně vyzrálí a musejí se ještě navzájem milovat a respektovat. Existují ale vztahy, které tohle ustály a pomohlo jim to odstranit původní zdroje nespokojenosti. Vyřešit všechny ty partnerské a osobní deficity popsané výše.
Nejen podváděný, ale i podvádějící se při nevěře obvykle cítí hrozně. To je zajímavý paradox. Jde jen o to, jak moc silný je jeho ego obranný mechanismus vytěsňování. Buď ten silný vnitřní rozpor mezi tím, co dělá a co „by měl“ dělat, vytěsní do nevědomí a začne se potýkat s problémy fyzického rázu (bolesti zad, problémy se zažíváním, atd.), nebo ho nevytěsní a začne ho to drásat psychicky. A mimochodem, čím víc podvádějící zatlouká, tím mu je hůř. Pokud totiž pociťuje potřebu zatloukat, moc dobře ví, že to, co dělá, je nesprávné. Jen psychopaté mají v tomto ohledu velkou výhodu, protože v nevěře žádný niterný problém nevidí.
A co dál?
Na závěr se dostáváme k té nejzásadnější otázce. Stojí vlastně nevěra za to? Tento stav vždy ukazuje na nějaký poměrně zásadní problém – buď ten, který má člověk sám se sebou, v čemž mu partner nijak nepomůže, anebo ten, kterým trpí jeho partnerský vztah. Ani jeden z těchto problémů však nevěra jako taková nevyřeší, může se ale stát katalyzátorem řešení. Buďto tím, že je odhalena a onen radikální krok za podvádějícího udělá jeho partner, nebo tak, že se ji rozhodnou oba řešit. Bohužel jsou ale známy i případy, kdy bylo ono řešení ráže 9 mm. A jaký je ten váš přístup k nevěře?
O autorovi
Martin Zikmund je psychoterapeut, který často pomáhá lidem měnit jejich scénáře a napravovat hříchy jejich rodičů. Je autorem podcastu 13 hříchů rodičovství a blogu Je čas na změnu. Věnuje se také pořádání školení pro firmy na různá témata v oblasti duševního zdraví.