Jak se s žárlivostí vyrovnat s grácií?
Ať už žárlíte z výše zmíněných důvodů nebo třeba kvůli tomu, že váš partner tráví podezřele hodně času prací či sportem, prvním krokem k řešení situace je si přiznat, že se něco děje. Může se to totiž skutečně negativně podepsat nejenom na vašem vztahu, ale i na vašem psychickém zdraví. Pokud jste tedy splnili první bod a problém si přiznali, můžete vyzkoušet některý z mechanismů, které na serveru VeryWell Mind doporučila psychyatrička Gonzalez-Berrios:
1. Postavte se svým strachům
Žárlivost může pramenit z nejistoty nebo špatného sebehodnocení, a proto je důležité čelit svým strachům. To může zahrnovat strach ze ztráty partnera nebo strach ze selhání. Jakmile tyto obavy rozpoznáte, můžete je uznat a řešit je, protože jsou často základní příčinou žárlivosti.
2. Řešte svá očekávání
V každém vztahu je nezbytné vytvořit realistická očekávání ohledně toho, kolik času s vámi může někdo strávit. Pokud nejsou schopni splnit vaše očekávání, snažte se neházet vinu hned na ně. Zjistěte, zda můžete spolupracovat na stanovení rozumnějších očekávání.
3. Cvičte vděčnost
Připomeňte si všechno krásné, co vám život dal, co vám váš vztah dal. A pak si položte otázku – máte opravdu důvod žárlit?
4. Buďte otevření a upřímní
Zdravé vztahy se opírají o silnou komunikaci. Pokud se objeví žárlivost, měli byste vést otevřený a upřímný rozhovor o tom, jak se cítíte. Snažte se vyřešit nedorozumění se soucitem a vzájemnou důvěrou.
5. Vyzkoušejte meditaci
Negativní emoce mohou ovlivnit vaše fyzické a duševní zdraví. Zkuste praktikovat mindufulness meditaci, když cítíte žárlivost nebo jinou negativní emoci, jako je hněv nebo zášť. Poté se vám bude lépe přistupovat k řešení problému. Nicméně pokud ani to nepomůže, doporučujeme vám obrátit se na pomoc odborníka.