„Otevřený“ vztah bývá hezkým doplňkem sex buddies. Právě v takových vztazích se oni parťáci na sex často rekrutují. Jako „otevřený“ se definuje takový plnohodnotný partnerský vztah, kdy se partneři „shodnou“, že budou mít sex i s lidmi mimo manželství. Slovo shodnou jsem dal záměrně do uvozovek, protože to obvykle jeden z partnerů chce, zatímco druhý často souhlasí ze strachu. Vznik otevřeného vztahu tak často jednomu dodává elán, a druhého zraňuje. Podle toho se pak vztah rozvíjí. Ten, kdo si najde jako první milence, či chcete-li sexuálního partnera mimo partnerský vztah, se pak ocitá v jednom z předchozích vztahů. Jak už jste si asi sami všimli na Facebooku, mnohé „otevřené“ vztahy se časem „zavírají“, obvykle tak, že se rozpadnou.
A na závěr tu máme ještě jeden neplnohodnotný partnerský vztah. Je jím partnerský vztah bez sexu. Ten samozřejmě hravě může vzniknout i v manželství, ale o tom teď řeč nebude. Fenomén singles totiž přinesl ještě jeden typ partnerského vztahu. Dobří přátelé, kteří spolu žijí jako by byli v plnohodnotném vztahu, avšak bez „benefitů“. Chodí spolu do kina, do restaurací, do klubů, jezdí spolu na dovolené a někdy spolu vychovávají třeba i děti. Tento typ partnerského vztahu může nabídnout téměř vše, co ten plnohodnotný. Chybí mu však ona třešnička na dortu v podobě úplného splynutí. Čím déle trvá, tím těžší je najít plnohodnotný vztah jinde. A někdy se nakonec i sexuální intimita dostaví. Ale důsledky posunu mohou být podobné, jako když se z přátel stanou friends with benefits.
Každému, co jeho jest
Tento článek jsem nazval Vztahy nevztahy, všechny výše popsané modality však jsou samozřejmě vztahy. Jsou období života, kdy jsme na plnohodnotné vztahy třeba příliš zranění, a proto volíme různé alternativy. Většina zranění se však může zahojit. Jen je třeba dávat si pozor, aby ony alternativy nepřinášely náhodou další zranění, nebo nerozdíraly staré rány. Vše plyne, včetně času, a hlavně toho času, po který můžeme plodit potomky. Až budete v nějakém partnerském vztahu, v jakémkoli, zeptejte se sami sebe, je tohle vztah, ve kterém bych chtěl žít po zbytek života? Pokud ne, co mu chybí? A dá se to nějak doplnit? Pokud ne, jaký by tedy ten váš vztah na zbytek života měl být? Co byste tam měli prožívat a co byste tam naopak nikdy zažít neměli? Onen „zbytek života“ totiž může být někdy mnohem kratší, než si myslíte.
O autorovi:
Martin Zikmund je průvodce lidí a firem klíčovými změnami a často pomáhá lidem měnit jejich scénáře a napravovat hříchy jejich rodičů. Je autorem blogu Je čas na změnu a čas od času pořádá semináře pro veřejnost o ženskosti, životní harmonii i dalších tématech.