Cirkadiánní rytmus je zásadní pro stanovení toho, co naše mysl a tělo dělá v průběhu dne. Díky tomu se například můžeme kvalitně vyspat, což následně ovlivňuje další činnosti, které děláme během dne. Pokud váš cirkadiánní rytmus netiká jako švýcarské hodinky, pak můžete bojovat s únavou, poruchami duševního zdraví nebo jinými nemocemi. Koneckonců cirkadiánní rytmus diktuje, jak každá buňka v našem těle funguje. „Pro naše přežití je zásadní, aby cirkadiánní rytmy byly v synchronizaci s vnějším světem,“ říká lékařka Kat Lederle.
I proto je dobré vědět, že existuje pět klíčových prvků, které mají zásadní vliv na fungování našich tělesných hodin. Konkrétně jde o světlo, teplotu, jídlo, pohyb a socializaci.
1. Světlo
„Když ráno otevřeme oči do světla, signalizujeme cirkadiánnímu rytmu, že začal nový den. Tuto zprávu následně prostřednictvím kortizolu předá dalším buňkám v těle,“ vysvětluje lékařka Lederle a dodává, že oznámení o konci dne probíhá obdobným způsobem. Jediná změna je v tom, že večerní zpráva se tělem přenáší prostřednictvím melatoninu.
Bohužel, v současném světě jsme neustále vystaveni zářivé obrazovce televizoru, chytrého telefonu nebo tabletu, na kterém ještě těsně před spaním surfujeme na internetu nebo projíždíme sociální sítě. V ideálním případě se ve večerních hodinách vyhýbejte modrému světlu, které je velmi intenzivní a nabourává cirkadiánní rytmus.
2. Pohyb
Mozek moc dobře ví, že se v noci nehýbeme tolik jako ve dne. Vše je dáno tím, že ve fázi spánku REM je tělo dočasně paralyzováno. Lékařka Lindsay Browning upozorňuje, že některé studie zjistily, že cvičení může urychlit, případně zpozdit cyrkadiánní rytmus. Například se ukazuje, že večerní cvičení vede k pozdějšímu usnutí, a následně pozdějšímu vstávání. Zřejmě je to způsobeno tím, že cvičení má vliv na hladinu krevního tlaku v naší krvi. Vzhledem k tomu, že ve večerních hodinách by se měl krevní tlak snížit, pak cvičení není ideální aktivitou před spaním.
Naopak ranní cvičení vede k tomu, že do postele uleháme dříve a stejně tak vstáváme dříve. Pokud patříte k lidem, kteří cvičí v pozdních nebo brzkých hodinách, zkuste své cvičení posunout na příznivější čas. Na druhou stranu podle doktorky Browning je nejdůležitější, abychom si udržovali pravidelnou cvičební rutinu, což znamená, že naše tělo bude vědět, co může očekávat, a dokáže to začlenit do svého 24hodinového rytmu.