Vitamin D je pro naše tělo nepostradatelný: Co je dobré vědět?
Od malička jsme od rodičů slýchávali, že musíme pít dostatek mléka, abychom byli zdraví, měli silné kosti a chrup. Samotný vápník, který mimo jiných obsahují i mléčné výrobky, by se ale v těle těžko vstřebal bez vitaminu D. Jenže tento vitamin má v těle také nezastupitelnou úlohu i v mnoha dalších procesech. V čem tkví jeho tajemství?
Lidský organismus přijímá ze stravy (tučné mořské ryby či vaječné žloutky, cereálie a margaríny) 10 – 20 % potřebného množství vitaminu D, konkrétně vitamin D2. Zbytek – tedy největší množství - získává ze slunečního UVB záření (proto se mu říká sluneční vitamin).
Jedná se o vitamin D3 neboli cholekalciferol, který si vytváří díky působení slunečních paprsků naše kůže sama. Jeho tvorbu ale ztěžují opalovací krémy s UV filtrem a také skutečnost, že se u nás mění roční období a v průběhu podzimu a zimy máme slunečního svitu méně.
Pozor na množství
Až téměř tři čtvrtiny české populace trpí nedostatkem vitaminu D. S výjimkou letních měsíců si není náš organismus schopen tvořit jeho dostatek a s tím přichází potřeba doplňovat vitamin z jiných zdrojů. Jeho nedostatek může způsobit výskyt střevních zánětů, jako je Crohnova choroba a je zvlášť velkým problémem u seniorů. Jejich tělo si není schopno vytvořit dostatek vitaminu D ze slunečního záření, což má za následek snížení svalové síly a horší využití vápníku v těle, pro jehož vstřebávání je vitamin D stěžejní. Z toho důvodu dochází u starších osob k častým zlomeninám a vzniku osteoporózy.
Nižší hodnoty hladiny vitaminu D (tedy nižší než 20 ng/ml) jsou spojeny také s vyšším výskytem důležitých srdečněcévních rizikových faktorů, mezi které patří zejména vysoký krevní tlak, cukrovka či vysoká hladina tuků v krvi.
Vyšší potřebu vitaminu D mají kromě seniorů také těhotné ženy, děti či obézní lidé nebo ti, kteří již utrpěli nějaké zlomeniny. Pokud patříte mezi tyto rizikové skupiny, nechejte si raději vyšetřit v rámci pravidelných kontrol u praktického lékaře (u žen to může být gynekolog) krevní obraz, z jehož výsledků zjistíte, zda máte vitaminu D v krvi dostatek. V případě, že vám vitamin D chybí, můžete ho doplnit prostřednictvím kapek, které vám předepíše váš lékař či užívat volně dostupné kapky nebo doplňky stravy ve formě pilulek, které lze zakoupit v lékárnách.
Důležitý je i olej
Vitamin D je látka, která se rozpouští pouze v oleji a aby ji dokázalo tělo efektivně využít, je při výrobě doplňků stravy nejvýhodnější použít právě olej. Ve většině přípravků se používají nasycené triglyceridy, které jsou stabilní a preparáty tak mohou mít delší exspiraci, ale jejich nevýhodou je, že mohou způsobit trávicí problémy. Namísto triglyceridů lze použít jiný nosič – a to například slunečnicový nebo olivový olej.
Technologie výroby stabilního produktu je díky tomu náročnější, ale vyplatí se vybrat těžší cestu. Ing. Eva Stanislavská, sales and marketing manager společnosti Generica vysvětluje: „Naše novinka Vitamin D3 kapky má sice kratší exspiraci než přípravky s triglyceridy, ale tím, že si ho vyrábíme sami na Slovensku, umíme připravovat podle poptávky vždy čerstvé kapky a po celou dobu exspirace garantujeme uvedený obsah vitaminu D3.“
Podle lékařů je vitamin D vhodný pro všechny věkové kategorie, a zejména pak pro děti. Pro zdravý vývoj a růst lze dětem podávat vitamin v podobě kapek již od 2. – 3. týdně věku a dle doporučení lékaře do konce dovršeného druhého roku života či déle.