Ve věku 75 let zemřela zpěvačka Hana Zagorová
Dnes nás opustila jedna z největších osobností československé a později české hudební scény, držitelka Zlatého slavíka a především dáma, která vždy věděla, co říct – Hana Zagorová.
Zpěvačka od dětství hrála na klavír a psala básně. Poprvé na sebe upozornila v roce 1963 (ve svých 17 letech), když s Orchestrem Gustava Broma vystoupila v soutěži Hledá se talent. Poté vystudovala Janáčkovu akademii a v roce ukončení svého studia (1968) již vydala svůj první singl Prý jsem zhýralá. Zanedlouho poté účinkovala v divadle Apollo, Semafor a v 70. letech se začala na koncertech objevovat s vlastní doprovodnou kapelou, kterou vedl kontrabasista Karel Vágner, který pro ni složil například hit Duhová víla.
Za svou kariéru nazpívala přes 900 písní, získala devět Slavíků a vydala několik zlatých a platinových desek. Z jejích hitů si můžete vybavit například Studánko stříbrná, Je naprosto nezbytné či Rybičko zlatá, přeju si. Vedle toho, že zpívala, působila zároveň také jako textařka, herečka, moderátorka a scénáristka.
Hana Zagorová od mládí trpěla poruchou krvetvorby. Ta ji připravila i o možnost mít děti, ačkoliv po nich vždy toužila. Po prodělání nemoci covid v roce 2020 se její zdravotní stav zhoršil. Po zranění páteře na podzim loňského roku ji trápily nesnesitelné bolesti zad a letos na jaře musela bohužel zrušit veškeré své chystané koncerty.
Máte ji jistě spojenou s formulací „nedělej Zagorku“, na kterou byla sama hrdá. Mnoho lidí si slovní spojení překládá tak, že někdo dělá dusno v rámci toho, že si o sobě moc myslí, jak zmínil Jan Kraus ve své show v roce 2014. Tam zpěvačka ale objasnila, že „dělat Zagorku“ znamená „dělat ofuky“, což se jí významově líbilo.
Na počest její památky tedy dělejte také ofuky jako ona a vzpomeňte si na ni v dobrém vždy při použití právě této slovní formulace.
- Zdroj článku
-
zagorovahana.cz, osobnosti.cz