Dobrému spánku naproti
Samozřejmě, že rychlost vašeho usínání ovlivňuje nespočet faktorů. Pokud tedy patříte k lidem, kteří si večer dopřávají skleničku červeného vína, před spaním dlouho surfují na internetu a nemají pevnou večerku, pak je bláhové se domnívat, že bílý šum vaše problémy se spánkem vyřeší. Vnímejte bílý šum spíše jako doplněk, který je součástí vaší pevné večerní rutiny. A co dalšího udělat pro kvalitní spánek?
Během dne
Pokud pravidelně cvičíte, naplánujte si trénink několik hodin před tím, než jdete spát. V případě, že byste cvičili těsně před spaním, hrozí, že neusnete. Nevyhýbejte se ani odpolednímu šlofíčku. Na dvacetiminutovém odpočinku totiž není vůbec nic špatného. Důležité pouze je, abyste neupadli do hlubokého spánku, ze kterého by vás nevytrhlo ani hučení sirén. Nejlepší čas pro relax je mezi druhou až čtvrtou hodinou a v ideálním případě by odpočinek měl trvat pouze zmiňovaných dvacet minut. A v neposlední řadě se snažte, abyste každý den vstávali ve stejný čas.
Před spaním
Večer omezte konzumaci alkoholu, kofeinu a nikotinu. Tyto látky mohou přerušit váš spánek, případně ztíží usínání. Určitě se také vyplatí, když alespoň třicet minut před spaním vypnete veškerou elektroniku. Světlo v ložnici ale zhasněte těsně před spaním, aby váš mozek pochopil, že je nejvyšší čas usnout. Také to nepřehánějte s topením. Odborníci radí, že ideální teplota na spaní se pohybuje okolo 18 °C.
V posteli
Jakmile si lehnete do postele, otevřete knihu nebo poslouchejte bílý šum, který vám pomůže s uklidněním. Zavřete oči, uvolněte svaly a soustřeďte se na své dýchání. A pokud stále nemůžete usnout, vstaňte z postele a přesuňte se do jiné místnosti. Až se budete cítit unavení, vraťte se do postele.