Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Životní styl

Temná strana optimismu: Proč se vždy nevyplácí myslet pozitivně?

V posledních letech se čím dál tím více propaguje optimistický pohled na svět – a to je v pořádku. Pozitivní myšlení člověku může skutečně pomoci, ale musí ho umět dobře uchopit. Příliš pozitivity totiž může vést k negativním důsledkům.

Tereza Čaladi | 24. 04. 2024

Pozitivita je fajn. Ne nadarmo jsou nyní čím dál tím více propagované afirmace a sdílené tipy z pozitivní psychologie. Ovšem čeho je moc, toho je příliš a i pozitivita může být toxická. Když je totiž člověk až příliš pozitivní, odmítá všechny obtížné emoce ve prospěch veselé a často falešné usměvavé fasády. Problém je v tom, že život není vždy sluníčkový. Všichni máme bolestivé emoce a zkušenosti. Tyto pocity, i když jsou často nepříjemné, je třeba prožít a zacházet s nimi otevřeně a upřímně, abychom dosáhli přijetí a většího duševního zdraví, jak vyplývá ze studie z roku 2018 zaměřené na toto téma. Nedávné výzkumy přitom odhalily, jak se stále dívat na poloplnou, nikoliv poloprázdnou sklenici, a při tom skutečně čelit problémům, aniž bychom se jim vyhýbali.

Reagovat na negativní emoce se vyplatí

Negativní emoce zkrátka občas přijdou, protože svět není vždy růžový, ale jejich ignorování či potlačení nevede k jejich vyřešení. Studie zaměřená na posuzování emocí a reakce na ně zjistila, že když budete své negativní emoce soudit jako nesprávné nebo špatné, je větší šance, že vás potom může trápit úzkost či časem dokonce deprese. Naopak když přijmete negativní emoce jako běžnou součást života, pak je pravděpodobnější, že zažijete i jejich prospěšné stránky. Hněv může být užitečný, když je vám ukřivděno, úzkost vás může upozornit na výzvy v prostředí, které musíte řešit, a strach vám může dát vědět, že si musíte dávat pozor na toho „šavlozubého tygra“, který číhá v křoví. Tyto přirozené pocity se jednoduše vždy objevují z nějakého důvodu.

Mohlo by se vám líbit

3 způsoby, jak zvednout u dětí emocionální inteligenci

Komunikace je základ nejenom vztahů, ale i spokojeného života. Když něco chceme, je potřeba to umět vyjádřit slovy. A s tím mají zejména malé děti často problém. Existuje ale několik způsobů, které jim mohou pomoci s porozuměním jejich pocitů a i s jejich sdílením.
marianne.cz

Dotek pesimismu může člověku prospět

Další studie došla k závěru, že když člověk myslí i na to, co se může pokazit, je zkrátka více připravený. Představte si například, že chcete začít podnikat. V takové chvíli je dobré řešit, co se stane, když... Už jen třeba z toho důvodu, že můžete přijít o opravdu hodně financí. Větší realističnost, i ta trochu pesimistická, může ve finále zajistit větší šanci na úspěch.

Závěrem, který ze všech těchto studií vyplývá, je, že pozitivní myšlení není chyba. Ale měl by se dát prostor i tomu negativnímu. Co potom člověku může pomoci, je pozitivní pohled na věc nakombinovaný s tím reálným.

Mohlo by se vám líbit

Hodný vs. příliš hodný. Co se stane, když překročíte tuto hranici?

Čeho je moc, toho je příliš. To se týká i laskavosti. Je sice hezké, když je člověk vlídný k druhým, ale neměl by kvůli tomu upozaďovat sám sebe. Může to totiž vést k neblahému vlivu na jeho psychiku. Rozeznat, zda jste hodní, nebo příliš hodní je přitom celkem snadné.
marianne.cz
Zdroj článku

Související články

Životní styl
Udělejte z uklízení zábavu. Dodržujte pár jednoduchých pravidel a rozlučte se s nepořádkem jednou provždy

Udělejte z uklízení zábavu. Dodržujte pár jednoduchých pravidel a rozlučte se s nepořádkem jednou provždy

Životní styl
Jste v situačním vztahu? Zjistěte, zda se vám vyplatí v něm zůstat

Jste v situačním vztahu? Zjistěte, zda se vám vyplatí v něm zůstat

Životní styl
Psychická nepohoda u seniorů je běžným problémem. Jak ho řešit?

Psychická nepohoda u seniorů je běžným problémem. Jak ho řešit?

Životní styl
Přátelstvím ku zdraví aneb Proč je dobré mít v práci nejlepší kamarádku?

Přátelstvím ku zdraví aneb Proč je dobré mít v práci nejlepší kamarádku?