Syndrom podvodníka, neboli pocit, že člověk není dost dobrý a že jakýkoliv jeho úspěch je pouhou šťastnou shodou okolností, není žádnou převratnou novinkou. Poprvé na tento fenomén upozornily psycholožky Pauline Clance a Suzanne Imes v roce 1978. V té době se americké psycholožky domnívaly, že syndrom podvodníka je úzce spjat pouze s ženami, které pracují na vysokých pozicích. O více než čtyřicet let později ale zjišťujeme, že to je docela jinak.
Syndrom podvodníka se netýká pouze práce
Nedávný britský průzkum prováděný na 4 000 respondentech zjistil, že se se syndromem podvodníka setkávají častěji ženy než muži. Osobní zkušenost s ním má 53 % žen. Naproti tomu 54 % mužů přiznalo, že jej nikdy nepocítili. Studie došla ovšem k dalším zajímavým zjištěním.
To, že se s ním ženy setkávají mnohdy na pracovišti se ví již nějakou dobu. Překvapivé je v jaké míře – syndrom podvodníka v práci pociťuje 7 z 10 žen. Ještě překvapivější ovšem je, že se ve velké míře týká i jejich soukromého života. Konkrétně 29 % žen jej zažívá, když se baví s přáteli, u 24 % z nich zasahuje do romantických vztahů a 18 % jej pociťuje v oblasti rodičovství. Studie zároveň zjistila, že jej začínají pociťovat ve velice mladém věku, a to ve 23 letech.
Nakonec výsledky ukázaly i to, že pouze 30 % z žen se snažilo aktivně od syndromu podvodníka odpoutat. Naproti tomu 45 % žen přiznalo, že neví, jak s řešením začít.