Přejít k hlavnímu obsahu
Životní styl

Světový fenomén českého skla: Zdobí pražské metro i osobní sbírku Boba Dylana

Dne 6. prosince 2024 uběhl rok od chvíle, kdy byla česká ruční výroba skla zapsána na seznam nehmotného kulturního dědictví UNESCO. Právem. České sklo je fenomén, který nám může závidět celý svět. Seznamte se s ním v následujícím článku z časopisu Marianne.

Má podobu oken, jež nás chrání před nepřízní počasí, i křehkého umění. Slouží nám, povznáší ducha pouhým pohledem na něj, je sběratelským objektem… Sklo. Lidskou civilizaci provází už po staletí a patří k nejdůležitějším materiálům historie i současnosti. A neodmyslitelný podíl na tom máme my Češi. Tuzemské sklo se postupně stalo světovým fenoménem a nikdy bychom si neměli nechat toto dědictví vzít.

Mohlo by se vám líbit

České sklo na hollywoodském plátně: Prohlédněte si skleněné kousky, které miluje i Barbie

Do kin vstupuje očekávaný snímek Barbie a s ním také české sklo z Křišťálového údolí. Jak se růžový džbán s hobnailovým dekorem dostal až do Hollywoodu?
marianne.cz

První doložená písemná zmínka o výrobě skla na našem území pochází z roku 1162, ale podle historiků sahají kořeny tohoto řemesla u nás ještě hlouběji. Velký rozmach zaznamenalo sklářství za vlády císaře Rudolfa II. České sklo se ale tehdy ničím zásadním nelišilo od práce sklářů z okolních zemí. Změna přišla až v 17. století s vynálezem českého křišťálu.

Jednalo se o průlomový objev. O české sklo, které se začalo navíc brousit a zdobit malbou či rytinou, byl zájem nejen doma, ale i v zahraničí. Výroba se soustředila především v lesnatých oblastech, protože k tavbě bylo potřeba velkého množství paliva. Historie českého sklářství se tak psala v Lužických a Jizerských horách, v Krkonoších, v jižních Čechách a o něco později také na Moravě, především v Jeseníkách. I když výroba skla prošla řadou průmyslových inovací, dodnes vyžaduje vysoký podíl ruční práce a sklářské dovednosti.

Mohlo by se vám líbit

Nejstarší textilní řemeslo paličkování vyžaduje trpělivost a pečlivost

Patří mezi nejstarší a zároveň nejkrásnější textilní řemesla, která vyžadují nejen zručnost, ale i velkou dávku trpělivosti. Paličkování, jemná technika výroby krajek, se po staletí předává z generace na generaci. I dnes přitahuje nové nadšence, kteří oceňují půvab krajek.
marianne.cz

Kvalitní české sklo překážkám navzdory

Vysokou kvalitu českého skla se podařilo udržet i po roce 1948, kdy po odsunu Němců došlo ke znárodnění skláren. V 50. a 60. letech se i navzdory režimu objevilo několik nadaných sklářských výtvarníků, kteří svým vizemi předběhli svět. Stanislav Libenský a Jaroslava Brychtová, René a Miluše Roubíčkovi, Pavel Hlava, Václav Cigler, Vladimír Kopecký, František Vízner nebo Karel Wünsch zkoumali nové přístupy ke sklu a postupně se prosadili i v zahraničí.

Jejich práce se objevila například na Trienále užitého umění v Miláně, na EXPO v Bruselu 1958 či v Montrealu 1967 a z některých z nich se stali vyhledávaní autoři i mezi sběrateli. Například loni se v dražbě 1. Art Consulting vydražil rozměrný skleněný objekt Prostor VI od světově proslulé dvojice Libenský – Brychtová za téměř 2,2 milionu korun. Slušných výsledků v dražbách však dosahují i současní tvůrci. Objekt Stromy rostou do nebe od Ronyho Plesla byl šestým nejdražším vydraženým dílem za rok 2023.

Mohlo by se vám líbit

Bednář, bečvář nebo neckář: Mistři středověkého řemesla, kterému zánik nehrozí

Ve slovech bednář, bečvář nebo neckář už dnes slyšíme většinou především něčí příjmení. V původním smyslu slova jde ale o řemeslníky, kteří vyráběli dřevěné nádoby. Sudy, máselnice, štoudve, necky, ale například i důležité bečky, které sloužily zároveň k meření. Vyznáte se ve starých řemeslech?
marianne.cz

České sklo najdete v metru i Parlamentu

Za legendárním českým sklem však nemusíme jen do aukčních či výstavních síní. Až pojedete pražským metrem na trase B, všimněte si skleněných obkladů stanic Jinonice a Karlovo náměstí. Navrhl je akademický sochař, sklářský výtvarník a designér František Vízner. Ten je také autorem svítidel v pražském Kongresovém centru, v budově Nové scény Národního divadla či lustrů v Parlamentu České republiky.

Mezi další sklářské ikony patří René Roubíček a Bořek Šípek. Oba výtvarníky pojí kromě skla i mnohem pevnější pouto: Roubíček se Šípka v dětském věku ujal po smrti jeho rodičů. „Bořek byl spolužák mé dcery. Často ho k nám vodila, a když mu zemřela i matka, potřeboval rodinného zástupce. Tak jsem to vzal na sebe,“ vzpomínal Roubíček. Právě díky němu se Šípek zaměřil na sklo, a sklářský svět tak získal další osobnost. Dnes práce Bořka Šípka najdete v galeriích a muzeích od New Yorku přes Paříž, Amsterdam a Londýn až po Bejrút, Soul, Bangkok, Šanghaj a Tokio. Šípkovo sklo vlastnili například Mick Jagger, Bob Dylan, Karl Lagerfeld a Jean Paul Gaultier.

Mohlo by se vám líbit

V hlavní roli kámen, dřevo a sklo: Luxusní proměna tradičního Šumperáku na moderní rodinné bydlení

O rodinných domech známých pod názvem „Šumperák“ a jejich proměnách či rekonstrukcích už bylo napsáno hodně. Tato ovšem nepatří k těm úplně typickým, hlavní roli zde totiž hraje brazilská žula. Podívejte se na příklad toho, jak může promyšlená úprava prostoru a výběr ušlechtilých materiálů přetvořit obyčejný dům v naprosto výjimečné místo.
marianne.cz

Tradice českého skla pokračuje

Nemusíme se ale dívat jenom do historie. Tradice českého skla pokračuje a nezastavily ji ani překážky, které musely sklárny v posledních letech překonávat. Zmiňme například společnost Lasvit sídlící ve skleněném domě v Novém Boru a jejího uměleckého ředitele Maxima Velčovského. V hollywoodském akčním thrilleru Smrtonosná past: Opět v akci s Brucem Willisem mělo zase světovou premiéru pětačtyřicet českých křišťálových lustrů značky Lucky Glass z Nového Bydžova. Mezi vyhledávané české sklárny patří také značka Rückl z Nižboru. Pokud doma ještě nemáte některé z jejich skleniček, určitě znáte filmovou trofej Českého lva, kterou navrhl Rony Plesl. Sklárna Ajeto u Cvikova pak podle původního návrhu Bořka Šípka vyrábí divadelní ceny Thálie.

Pokud byste chtěli nahlédnout pod pokličku výroby toho nejkrásnějšího českého skla, vřele vám doporučujeme návštěvu jedné ze skláren. V některých si můžete výrobu skla i sami vyzkoušet.

Článek vyšel v časopisu Marianne, redakčně upraveno

Galerie: Podívejte se na největší současné naděje českého skla

Článek vyšel pod původním titulkem Češi, mistři skla v časopisu Marianne 12/2024. Všechna vydání časopisu naleznete za zvýhodněnou extra cenu zde.

Zdroj článku
Marianne je i na sociálních sítích:

Související články

Životní styl
Znáte svůj archetyp lásky? Zjistěte, co ovlivňuje váš výběr partnera a chování ve vztahu

Znáte svůj archetyp lásky? Zjistěte, co ovlivňuje váš výběr partnera a chování ve vztahu

Životní styl
Redakce Marianne otestovala trendy cvičení 2025: Zjistily jsme, co skutečně stojí za to

Redakce Marianne otestovala trendy cvičení 2025: Zjistily jsme, co skutečně stojí za to

Životní styl
S láskou k sobě samé: 30+ tipů na dárky, které vám udělají radost nejen na Valentýna

S láskou k sobě samé: 30+ tipů na dárky, které vám udělají radost nejen na Valentýna

Životní styl
Celý rok jsem si nic nekoupila: Trend „underconsumption“ vládne internetu a radí, jak ušetřit za zbytečnosti

Celý rok jsem si nic nekoupila: Trend „underconsumption“ vládne internetu a radí, jak ušetřit za zbytečnosti

×
  • Marianne
  • 899 Kč
  • ROČNÍ PŘEDPLATNÉ MARIANNE + SADA MÝDEL L'OCCITANE + DIGI VERZE ZDARMA
  • obrázek magazínu ROČNÍ PŘEDPLATNÉ MARIANNE + SADA MÝDEL L'OCCITANE + DIGI VERZE ZDARMA
  • Předplatit