Proč je chůze leckdy lepší než běh?
Nedokážete uběhnout ani dva kilometry? V žádném případě nepropadejte panice! Bohatě postačí, když si namísto běhu naordinujete dlouhou procházku přírodou.
marianne.cz
Všichni si přejeme zdravý a spokojený život. Bohužel, mnoho lidí zůstane jenom u přání a neudělá nic, čím by šli svému zdraví naproti. Přinášíme tedy pět tipů, díky kterým dáte tělu jasnou zprávu, že je pro vás prioritou číslo jedna.
Známe to všichni. Za hodinu máme odcházet do fitness centra, když vtom nás napadne výmluva, proč dnešní lekci s trenérem zrušit. Najednou cítíme, že celý den máme nízký tlak, vzpomeneme si na neodkladný úkol do práce nebo „jenom“ máme pocit, že dnešek není stvořený na mordování v posilovně. Pokud ale chceme zůstat zdraví a fit, měli bychom jednou provždy zatočit s výmluvami. Tímto přístupem bychom do posilovny totiž nikdy nedorazili, a tak nezbývá nic jiného, než zdraví posunout v žebříčku priorit na přední příčku.
Každý člověk je jiný, což se odráží také ve sportu. Zatímco vaše kolegyně může zbožňovat hodiny jógy, kamarád lekce tabaty a sousedka volejbal, vy můžete najít radost třeba při tancování. Nenásledujte tedy trendy v oblasti cvičení a raději si najděte sportovní aktivitu, která vás bude bavit a dělat šťastnými. Pokud totiž objevíte sport, který vás pohltí, rázem se přestanete vymlouvat, a navíc se můžete těšit z pořádné porce endorfinů.
Ne, rozhodně po vás nikdo nechce, abyste už v životě neolízli zmrzlinu nebo se obloukem vyhýbali sladkému pečivu. Zdravé stravování není o přísných zákazech a drastickém omezování, které tak akorát vede ke zdravotním problémům.
Naopak je důležité, aby vaše strava byla pestrá, bohatá na vitamíny, a především obsahovala nejen bílkoviny, ale také zdravé tuky, vlákninu a sacharidy. O tom, jak vypadá zdravý jídelníček, si můžete přečíst v našem předchozím článku, který vznikl ve spolupráci s nutriční terapeutkou Andreou Mokrejšovou.
Odborníci varují, že zkracování doby spánku je pro naše tělo z dlouhodobého hlediska výraznou zátěží, kterou bychom neměli podceňovat. Je třeba si uvědomit, že se během spánku střídají tři cykly. První etapu můžeme označit za lehký spánek, během kterého se snadno probudíme. Na ni navazuje tvrdý spánek doprovázený poklesem tepové frekvence. A pro třetí část spánku je příznačné, že má regenerační účinky. Je proto nanejvýš důležité, abychom tělu dopřáli všechny tři fáze spánku, během kterých si odpočine a načerpá síly na nové ráno.
Studie zveřejněná v roce 2020 také potvrzuje, že kvalitní spánek posiluje náš imunitní systém, snižuje riziko kardiovaskulárních chorob i obezity. Zároveň má vliv také na naši paměť a zvládání denních povinností. Všichni totiž víme, že jakmile je člověk nevyspalý, jenom těžko se soustředí na pracovní úkony nebo aktivity, které by za normálních okolností zvládl levou zadní.
Pravdou zůstává, že z občasné sedmičky vína si velké vrásky dělat nemusíte. Přesto platí, že abstinence, a to obzvláště dlouhodobého charakteru, má pozitivní vliv také na celkové zdraví člověka. Snížení krevního tlaku a cholesterolu patří k prvním vlašťovkám, které nulový příjem alkoholu přináší. Nadměrné pití také „zvyšuje riziko některých onemocnění, včetně rakoviny prsu, srdečních chorob, mozkové mrtvice a jaterních problému,“ říká lékařka Jennifer Wider pro Self. I když neexistují studie, které by pojednávaly o krátkodobých účincích abstinence, rozhodně je dobré vědět, že alkohol našemu zdraví neprospívá.
Zdroj: annualreviews.org, self.com, sciencedirect.com