Země zaslíbená! Proč ve Švédsku žijí nejspokojenější lidé?
Dlouhé zimy, nevlídné počasí, a přesto spokojení obyvatelé, kteří mají úsměv od ucha k uchu! Co stojí za spokojeností všech Švédů?
marianne.cz
K tomu, aby byli zaměstnanci produktivní, potřebují také přestávky. Kromě běžné pauzy na oběd uplatňují Švédi také pauzu na kávu, a to nejen dopoledne, ale i odpoledne. Říká se jí FIKA.
Když si do překladače zadáte slovo „fika“, pravděpodobně na vás vyskočí český překlad, tedy káva. Fika je tedy přestávka na kávu, kterou Švédi doplňují sladkým pečivem, nejčastěji skořicovou rolkou.
Pravidla pro tuto příjemnou pauzu jsou jednoduchá. Musí být káva, něco sladkého na zub a čas, během něhož nekontrolujeme mobil, neřešíme pracovní záležitosti, ale užíváme si přítomného okamžiku nejlépe s někým blízkým. Jestli si tuto chvilku dopřejeme ráno, odpoledne či až večer, je pouze na nás. Stejně tak nezáleží na místě, kde se fika odehrává. Můžeme zavést podobné přestávky v práci, doma či v kavárně.
Fika má mnoho benefitů. Nejvíce z nich však můžete těžit v zaměstnání. Pokud budete dodržovat pravidelné přestávky v pracovní době, zvýšíte tím produktivitu. Podle vědce Nathaniela Kleitmana jsme nejvíce aktivní po dobu 90 minut, pak nám mozek automaticky vypíná a na práci se plně nesoustředí. Je tedy výhodné dělat si kratší, ale častější pauzy. Ty pak můžete trávit s kolegy nad kávou a sladkým pečivem.
Dalším plusovým bodem, proč zavést v práci fika, je vzájemná soudržnost v kolektivu, a to nejen na pracovní úrovni. Aby byl tým úspěšný, musí mít společný cíl. Ten můžete probírat a formovat i skrze fika. Taková malá neformální porada či brainstorming u kávy a něčeho sladkého bude jistě příjemná záležitost. Stejně tak si ale dopřejte pauzu, kdy se o práci mluvit nebude. Tím se v rámci pracovního kolektivu prohlubují vztahy a vzájemná soudržnost. Určitě se vám bude pracovat lépe v kolektivu lidí, které více znáte. A co je nejlepší vizitka? Přece spokojení zaměstnanci.
Pokud máte prostor, zaveďte fika na své pracoviště také. Nemusíte hned vařit kávu pro všechny kolegy, zpočátku si dejte „dvacetiminutovku“ s kávou nejprve s jedním či dvěma kolegy. Postupně však můžete s touto tradicí seznámit i další kolegy, a nakonec se můžete scházet všichni v zasedací místnosti plné vůně kávy a sladkých dobrot, v jejichž přípravě se můžete střídat.
Linnea Dunne – Lagom – Švédské umění života v rovnováze