V posledních letech se na nás ze všech stran zcela neromanticky valí, že zamilovanost je jen bohapustá chemická reakce v těle. Škodolibá příroda námi tímto způsobem manipuluje, abychom se jako lidstvo o něco ochotněji množili.
Podle neurologických studií je mozek schopný učinit rozhodnutí, jestli vás někdo přitahuje, nebo ne, v jedné desetině sekundy. Když vidíte někoho, kdo se vám líbí, vypustí mozek během prvního přímého kontaktu oxytocin, hormon lásky. Což zásadně ovlivní váš postoj k dotyčnému objektu.
Chemie nás opije
Zatímco s dotyčným mužem mluvíte, klidně i o naprosté banalitě, nebo na něj pouze nenápadně koukáte, nemáte ani tušení, že si váš mozek od začátku „očichává“ objekt zájmu, aby věděl, zda je jeho genetická výbava pro vás ta pravá. K tomu se přidává vnímání toho, jak dotyčný mluví, jaké jsou pohyby jeho těla, vůně a dotek. Pokud zrovna někoho – přiznaně i nepřiznaně – hledáte, nebo nejste spokojeni v právě prožívaném vztahu, velmi pravděpodobně se zamilujete.
Pro vnější okolí je tak naprosto nepochopitelné, jak je možné, že si pracovitá a racionální manažerka nabrkne fotografa na volné noze, o němž lze spíš říct, že je „nezaměstnaný muž s fotoaparátem“, a kterého pak řadu měsíců živí. Nepobíráme, proč se s jindy racionální kamarádkou najednou nedá mluvit vůbec o ničem jiném než o novém partnerovi. Protože už jen fakt, že o něm mluví, ji naplňuje pocitem, jako by vlastně skoro byla s ním. Přísloví „komu není rady, tomu není pomoci“ platí u zamilovaných stoprocentně.