Změňte pravidla hry
Jenže jak říct „dost“ někomu, koho jsme do této chvíle považovali skoro za kamaráda? Podle psycholožky je v první řadě důležité, abychom rozpoznali, že spolupracujeme s manipulátorem a nepřejícným kolegou. „Měli bychom si uvědomit, že je opravdu něco špatně, a pochopit, že s námi někdo manipuluje. I když to mohl být po nějakou dobu zdánlivě blízký člověk,“ radí Aneta Langrová. „Někdy postačí, když toxickému kolegovi či kolegyni dáte jasný signál, že překračuje nepsaná pravidla. Jindy je potřeba, abyste hranice vymezili striktněji. Dejte mu věcnou zpětnou vazbu a požádejte ho o změnu přístupu. Když vás například obejde, řekněte mu: „Když budeš ode mě příště něco potřebovat, přijď prosím rovnou za mnou,“ říká profesní koučka Michaela Tetzeli.
O pomoc můžete požádat také svého nadřízeného či nadřízenou. V tomto ohledu je ale profesní koučka zdrženlivá. „Nejprve se pokuste situaci změnit sami. Vyjasněte si s kolegou nebo kolegyní vzájemná očekávání, co od sebe potřebujete a v jaké kvalitě. Vysvětlete mu nebo jí, co jeho či její chování a přístup způsobují, jak vám komplikují práci a znepříjemňují život. Buďte konkrétní,“ nabízí možnosti řešení Tetzeli a dodává, že pomocnou ruku vám můžou podat i kolegové. „Ověřte si, zda ostatní lidé ve firmě mají s potížistou obdobné zkušenosti. Třeba zjistíte, že už vědí, jak na něj,“ říká profesní koučka.
Pokud otevřený rozhovor nebo dobře míněné rady nezaberou, nezbývá nic jiného než problém řešit s třetí osobou. „V každé společnosti to funguje jinak. Někdy může pomoci personální oddělení, které má vyčleněného člověka schopného řešit vztahy mezi kolegy. Některé firmy mají přímo firemního psychologa. Pro někoho ale bude daleko příjemnější, když se obrátí na seniorního kolegu, který je šikovný v komunikaci s ostatními. A někdo bude věřit svému vedoucímu,“ tvrdí psycholožka a dodává, že pomoc může samozřejmě přijít i od člověka zvenku.
Pokud vnímáte pracovní prostředí jako nedůvěryhodné, můžete se obrátit na psychologa, terapeuta či kouče, který vám pomůže urovnat si myšlenky, ujasnit si priority a pochopit situaci. Společně pak proberete následující kroky. Mimochodem, konzultace s profesním koučem může výrazně pomoci i toxickému kolegovi. „Pokud je to třeba výborný odborník, ale po lidské stránce je nesnesitelný, můžete mu nabídnout spolupráci s koučem. Ve své praxi se s takovými zakázkami setkávám poměrně často. Bývá to vždy zajímavé a často úspěšné,“ míní Michaela Tetzeli.