Drobnost, která nezarmoutí
Největším úskalím slova promiň je, že každý člověk vnímá problematickou situaci jinak. Zatímco vy jste přiběhla na schůzku s kamarádkou s desetiminutových zpožděním a pociťujete radost, že jste konečně na místě, vaše kamarádka může v danou chvíli chtít jediné – vaši omluvu. A tak se často stává, že lidé sice nemají problém s omluvou, ale jednoduše řečeno neodhadnou, v jakých situacích slovo promiň použít. Případně jim problém přijde natolik miniaturní, že nechtějí s omluvou plýtvat, což následně vede k vyostření krizové situace.
S omluvami otálíme také v partnerských vztazích. Po konfliktu s partnerem přemítáme, zda jsme viníkem, nebo obětí. Občas si nedokážeme svou vinu přiznat a ruku na srdce - kde není vina, tam nemusí být omluva. Raději tedy vyčkáváme, až odpovědnost za konflikt převezme partner, a následně nás zasype slůvky omluvy.
Omluva jako (pro)hra
Ať chceme nebo ne, v naší společnosti stále panuje stereotyp, který říká, že omluva je znakem porážky, zranitelnosti nebo slabošství. Následně se někteří lidé vyhýbají slovu promiň jako čert kříži a obávají se, že případná omluva by poukázala na jejich slabost. Přitom realita je naprosto odlišná. „Opravdová, autentická omluva snižuje emocionální úzkost a dokonce zvyšuje pocit vlastní hodnoty,“ říká psycholožka Roberta Babb a dodává, že naopak nevyřknutí slova promiň častokrát vede k zničení vztahů s lidmi, na kterých nám doopravdy záleží.
„Pokud chceme, aby naše profesní a osobní vztahy prosperovaly, pak se musíme umět omluvit. I když slovem promiň nevrátíme zpět to, co bylo řečeno nebo provedeno, může toto slovo výrazně napomoci v procesu uzdravení vztahu,“ tvrdí psycholožka pro Stylist.