Rotační kancelář
Milujete home office, a zároveň byste čas od času potřebovali vyrazit do kanceláře a setkat se s kolegy tváří v tvář? Pak doufejte, že váš zaměstnavatel vytvoří rotační kancelář. Princip je naprosto jednoduchý. Nemáte vlastní stůl, zato máte rezervační systém, ve kterém si vybíráte, kdy dorazíte do práce. A tak je pouze na vás, zda si tento týden dáte tři dny práce z domova a dva dny z kanceláře, nebo budete čtyři dny na home officu a v pátek vyrazíte za kolegy. Rotační kancelář může fungovat nejen ve vaší klasické kanceláře, ale také v coworking spacu či hubu. V tomto ohledu záleží pouze na zaměstnavateli, zda pro něj bude výhodnější „držet“ starou kancelář, nebo využije aktuálně velmi oblíbené coworkingové prostory. I když se na první pohled může zdát, že rotační kancelář je jeden velký chaos, určitě se najde mnoho lidí, kteří tento způsob pracovního života ocení. Troufáme si říci, že je přímo určený pro extrovertní introverty.
Nomádem kdokoliv
Pamatujete časy, kdy digitálními nomády bylo jenom pár vyvolených (mileniálů)? Vypadá to, že aktuálně o skloubení dovolené a práce uvažuje čím dál tím více lidí, a to všech věkových kategoriích. Pandemie koronaviru ale pozměnila pravidla hry. Nemusíte totiž letět na Bali nebo na Srí Lanku, bohatě postačí, když si svou „kancelář“ otevřete v příjemném penzionu na druhé straně republiky nebo na odlehlém statku pár kilometrů za českými hranicemi. Díky tomuto kroku nemusíte za cestování utratit velké sumy, stále jste „na dosah“, a zároveň se vymaníte z rutiny a stereotypu.
Mimochodem o stírání hranice mezi dovolenou a pracovním životem hovoří také Brian Chesky, výkonný ředitel Airbnb. „Každý člověk bude po pandemii žít trošku jinak, protože budeme více flexibilnější a méně zakotvení ve městech,“ řekl pro BBC a dodal, že se tyto tendence projevují právě na rezervačním systému Airbnb. Alespoň ve Velké Británii je patrné, že lidé cestují na delší časový úsek na místa, která jsou klidná, venkovská, a především nabízí rychlé připojení k internetu.