Přejít k hlavnímu obsahu
Životní styl

Sexuální obtěžování na pracovišti: Jak vypadá? A co můžeme dělat?

Sexistické zprávy od kolegy, nemístné komentáře ohledně vašeho vzhledu, nenápadné poplácání po zadku nebo nabídka vyšší mzdy za „drobnou“ službičku. To všechno jsou podoby sexuálního obtěžování na pracoviště, které bychom za žádnou cenu neměli přehlížet a tolerovat.

„Krátké sukně bys měla nosit častěji. Máš sexy nohy!“ křičí jeden z kolegů, přičemž druhý významně hvízdne. Na první pohled „nevinný“ komentář se sexistickým podtextem, na pohled druhý poznámka, se kterou se jejich kolegyně musí vypořádat. Vždyť snášet podobné „řeči“ je údělem žen. Nebo taky ne! Co kdybychom si nenechaly líbit sexistické poznámky, hladové pohledy či nevhodné nabídky?

Už průzkum, který v roce 2005 provedl Sociologický ústav Akademie věd ČR, ukázal, že se sexuálním obtěžováním na pracovišti má zkušenost 28 % žen. Respondenti v tomto průzkumu uvedli, že se nejčastěji setkali se sexuálně podbarvenými vtipy a řečmi, narážkami na sexuální život, posíláním lechtivých obrázků, okukováním či nechtěným tělesným kontaktem. Mimochodem obětmi nebyly pouze ženy. Průzkum totiž ukázal, že sexuální harašení na pracovišti zažilo i 22 % mužů.

Mohlo by se vám líbit

Jak se zachovat, když v práci máte toxické kolegy?

„Je to jenom práce,“ mávnete rukou nad nefunkčním kolektivem. Jenže v pracovním prostředí tráví průměrný Čech více než 40 hodin týdně, což už je poměrně vysoká číslovka na to, aby se obklopoval špatnými či toxickými kolegy. Jak se tedy vypořádat s kolegy, kteří nepracují tak, jak si představujete?
marianne.cz

Co je sexuální obtěžování?

Pravdou zůstává, že odhalit sexuální harašení je v některých případech složité. Obzvláště hranice mezi nepovedeným fórem a nemístným vtipem se sexuálním podtextem je tenká a velmi křehká. Přesto existují situace, kdy je sexuální obtěžování zřejmé a nelze ho jakkoliv popřít. Podle psycholožek Cookové, Cortinové a Kossové můžeme sexuální harašení rozdělit do tří kategorií

Do první kategorie spadá sexuální nátlak, pro který je charakteristické, že kvalita pracovních podmínek závisí na sexuální spolupráci. Klasickým příkladem je věta: „Když spolu budeme mít sex, dostaneš přidáno.“ I když jde o naprosto ukázkové sexuální obtěžování na pracovišti, ve skutečnosti není příliš časté.

Druhou a častější formou sexuálního obtěžování je nechtěná sexuální pozornost. V tomto případě si představte nechtěné dotyky, objímání, hlazení, polibky či neustálé zvaní na rande. Samozřejmě se jedná o sexuální obtěžování v momentě, kdy dotyčnému jasně řeknete, že je vám jeho chování nepříjemné, a i přesto v nátlaku pokračuje.

Posledním projevem sexuálního obtěžování je tzv. genderové harašení, které znevažuje lidi na základě pohlaví. Do této kategorie spadají například poznámky na téma, že ženy nejsou vhodné adeptky na vedoucí pozice.

Info ikona
Žena

Už žádné harašení

Pokud je vám jeden z výše uvedených scénářů povědomý, nezbývá nic jiného, než sebrat veškerou svou odvahu a na sexuální obtěžování upozornit. V ideálním případě si připravte důkazy. Je jedno, jestli půjde o printscreeny konverzace, fotografie nebo pracovní e-maily, které rozhodně neřeší pracovní téma. V tomto ohledu platí, že každý důkaz se počítá.

Stejně tak není od věci, když budete mít svědky. Možná byla vaše kolegyně u toho, když vás kolega osahával? Možná si vzpomínáte, že kolem procházel kolega z jiného týmu? Ať tak či onak, poproste dotyčné, aby si na událost vzpomněli, a případně vaše tvrzení dosvědčili. Následně už nezbývá nic jiného, než se obrátit na nadřízeného, HR oddělení, scrum mastera nebo firemního ombudsmana. Pamatujte si, že nemá smysl o sexuálním obtěžování mlčet. 

Mohlo by se vám líbit

Žena, nebo muž? Jak moc nás práce mění?

Naše školní třída, naši učitelé, náš partner, naše děti. Ti všichni nás mění. Obrovský vliv má i naše práce. V zaměstnání se dnes často cílí hlavně na výkon a výsledky, řada žen proto časem cítí, jak se vytrácí jejich ženskost. Výpověď asi dávat nechcete, jenže co s tím?
marianne.cz
Marianne je i na sociálních sítích:

Související články

Životní styl
Vztekem k větší pohodě: Jak vám negativní emoce mohou pomoci k dosažení cílů

Vztekem k větší pohodě: Jak vám negativní emoce mohou pomoci k dosažení cílů

Životní styl
5 inspirativních žen roku 2024 podle Marianne: Neobyčejné osobnosti plné talentu, odvahy a síly

5 inspirativních žen roku 2024 podle Marianne: Neobyčejné osobnosti plné talentu, odvahy a síly

Životní styl
Pohřeb jako krásný rituál: Jak proměnit poslední rozloučení v osobní a citlivý okamžik

Pohřeb jako krásný rituál: Jak proměnit poslední rozloučení v osobní a citlivý okamžik

Životní styl
Jak vybudovat šťastný a dlouhodobý vztah? Nikdy nemlčte o třech věcech

Jak vybudovat šťastný a dlouhodobý vztah? Nikdy nemlčte o třech věcech

×
  • Marianne
  • 1 099 Kč
  • ROČNÍ PŘEDPLATNÉ MARIANNE + ULTRAZVUKOVÁ ŠPACHTLE ETA + DIGI VERZE ZDARMA
  • obrázek magazínu ROČNÍ PŘEDPLATNÉ MARIANNE + ULTRAZVUKOVÁ ŠPACHTLE ETA + DIGI VERZE ZDARMA
  • Předplatit