Když už se dohodnete na rozvodu a proberete, jak bude vypadat péče o děti, tak nastává ta velice nepříjemná část, kterou je vypořádání společného jmění. To je něco, do čeho se nikomu nechce. A v tom vyčerpání člověk nemá náladu handrkovat se, co je čí. Někdy je to ale potřeba. Protože jinak se můžete o spoustu peněz připravit.
Co je dobré vědět o vypořádání společného jmění manželů před rozvodem
Okolo rozvodu se objevuje spoustu informací, s nimiž se člověk do té doby nesetkal. Jednou takovou sekcí jsou i společné peníze a majetek. Podívejte se tedy, jak otázky společného jmění objasňuje a co ve své knize NEzlomená rozvodem radí koučka a terapeutku Michela Tetzeli:
-
Do společné jmění manželů spadá vše, co manželé, nebo jeden z nich, nabyli po dobu trvání manželství. Spadají sem i dluhy, tedy například nesplacené spotřebitelské úvěry či hypotéka.
-
Dohoda o vypořádání společného jmění manželů je jednou z podmínek takzvaného nesporného rozvodu, který je rozhodně preferovaný. Kdyby byl rozvod sporný a vaše manželství by bylo ukončeno bez majetkového vyrovnání, musíte počítat s tím, že manželovy peníze jsou teď skutečně jen jeho a vy máte nárok pouze na stanovené výživné. Přitom ale není dořešeno, komu patří byt, čí je auto a jak s hypotékami. Když to do tří let od rozsudku o rozvodu nevyřešíte, budou nemovitosti v podílovém vlastnictví, tedy napůl vaše a napůl manželovi. A movité ve vlastnictví toho, kdo je má v užívání. I teď je potřeba být připravená. Dohodu o vypořádání společného jmění manželů by měl zpracovat právník. Musí mít písemnou formu a podpisy obou manželů musí být úředně ověřeny.
-
Majetek si vyřešte před rozvodem. Pak je to složitější.
-
Když se vám nepodaří dohodnout, rozdělí váš majetek soud. Obecně platí, že oba manželé mají nárok na stejně velký podíl společného jmění, pokud jeden z nich nenabyl majetek formou daru či dědictvím.
-
Zánikem manželství zaniká i společné jmění manželů.
-
Nezapomeňte si vyřešit bydlení. Podle zákona pokud je vlastníkem bytu nebo domu pouze jeden z manželů může po druhém požadovat, aby domácnost opustil. Pokud byt nebo dům patří oběma, musíte se rozhodnot, kdo v nemovitosti zůstane. Pokud se nedomluvíte, soud odchod jendomu z partnerů nařídí (případně rozhodne o způsobu náhrady – například vyplacení určité finanční kompenzace).