Přejít k hlavnímu obsahu
Životní styl

Respekt a strach z autorit jsou dvě odlišné věci. Umíte vzhlížet k lidem zdravě?

Nikdo neříká, že se svým šéfem musíte být nutně nejlepší přátelé, ale je dobré, pokud je mezi vámi dobrý vztah a určitý respekt. Ten se ovšem často zaměňuje se strachem. Pokud podvědomě tušíte, že se ve vašem okolí někoho s autoritou spíše bojíte, než že je pouze respektujete, máme pro vás tipy, jak tento strach překonat.

Tereza Čaladi | 6. 12. 2022

S kolegy se cítíte uvolněně, smějete se, chodí si k vám pro radu, protože ví, že jste ve vaší práci dobří, a vy to víte také, máte rádi svoji práci...ale jakmile se přiblíží váš šéf, začnete se potit, červenat, v krku se vám najednou tvoří knedlík a pokud chce po vás něco ukázat, tak se vám to jako naschvál nepovede. Nebo když se vás zeptá na informaci, kterou normálně víte, i když vás někdo vzbudí o půlnoci, teď si kvůli nervozitě nemůžete vzpomenout. Bojíte se, že cokoliv řeknete, bude to špatně. Proto si raději necháváte svůj názor pro sebe a jste extrémně zdvořilí. Neustále mu za něco děkujete, nebo se omlouváte, ačkoliv to není potřeba. Má totiž moc vás kdykoliv vyhodit, nebo vám v práci zavařit, a to vás děsí.

Poznáváte se v tomto popisu? Pak jste se nejspíše setkali se strachem z autorit. Možná jste vždycky měli pocit, že jde pouze o zdravý respekt. Ale pokud pociťujete výše zmíněné emoce, pak se jedná o strach. Mnoho lidí tyto termíny kombinuje dohromady a nevidí v nich rozdíl, ten je ale přitom poměrně veliký. Spočívá zejména v tom, že strach z autority je vynucený, zatímco respekt se získává. Respektující šéf podporuje vaši kreativitu, nápady a výstup, zatímco šéf úřadující pomocí strachu chce zaměstnance, kteří přijímají rozkazy. Strach zatlačí člověka do kouta a přiměje ho udělat, co má, protože se bojí následků, které nastanou, pokud daný úkol nesplní. Zatímco pokud člověk respektuje svého nadřízeného, vzhlíží k němu a udělá daný úkol především kvůli tomu, že ho chce potěšit, a ne zklamat. A také kvůli tomu, že si váží této spolupráce a příležitosti.

Strach z autorit samozřejmě někdy plyne z toho, že má váš šéf nelidský přístup a neustále na vás křičí a vyhrožuje vám, pokud se vloudí chybičky...či občas i když se nevloudí. Zkrátka vás vystavuje přílišnému tlaku na to, aby vše bylo perfektní. Vytváří tak toxické pracovní prostředí a přistupuje k vám spíše jako ke stroji než k člověku. Problém je tedy v něm. Ale může být i ve vás samotných. A to v podobě nízkého sebevědomí (nevěříte si, že jste dost dobří), obav z odsouzení (například pokud máte negativní zkušenost, že vás někdo s autoritou přiměl cítit se trapně, poníženě nebo odmítnutě) a velmi často jím bývá také to, že jste byli vychováváni k přehnané úctě k autoritám. V tomto případě vám pravděpodobně jako dětem vaši rodiče, nebo učitelé ve škole, vštěpovali, že dospělí mají vždycky pravdu, že je máte poslouchat, mlčet, nehádat se s nimi a vždy se jich dovolit, než něco uděláte. A tyto přístupy ve vás zůstali dodnes. Jen „starší“ nahradil kdokoliv s autoritou.

Mohlo by se vám líbit

Svobodné děti aneb Jak vypadá respektující výchova

Dnešní svět prochází mnohými proměnami a ty se týkají i výchovy. Již dávno nejsou v pořádku fyzické tresty a přílišná autoritativní výchova, která mnohdy vede k traumatům. Ta respektující se soustředí zejména na vzájemnou důvěru, diskuzi a jasně stanovené hranice.
marianne.cz

Jak překonat strach z autorit

Ať už jste si vytvořili strach z autorit jakýmkoliv způsobem, je důležité si uvědomit, že to je něco, co můžete ovlivnit. Respektive pokud to chcete změnit, tato změna musí jít od vás. Je jasné, že to nebude tak jednoduché, že byste si jednou řekli, že se přestanete svého šéfa (nebo kohokoliv jiného s autoritou) bát a ono to tak zkrátka bylo. Ale pokud budete delší dobu následovat níže zmíněné tipy od odborníků, možná to tak časem bude.

  • Zaměřte se na danou osobu s autoritou jako na člověka, ne na její status. Mějte na paměti, že i vaši nadřízení jsou lidé a ti dělají chyby. Zkuste si je představit, jak praktikují běžné věci a jak se jim dějí všední omyly stejně jako se dějí všem – jako třeba rozlitá voda na pracovním stole.

  • Nebojte se navázat oční kontakt. Když se díváte na jejich rameno nebo podlahu, soustředíte se na jejich tón hlasu a sílu, kterou nad vámi mají. Když se jim podíváte do očí, budete jim přímo čelit a možná se začnete cítit jistěji a budete schopni používat svůj vlastní hlas.

  • Uvědomte si řeč těla. Nedělejte kroky vzad, příliš se nevrťte, ani si neskládejte ruce na svůj hrudník. Naopak se zkuste uvolnit. To také podmiňuje váš mozek, aby se nebál. A časem vám to bude připadat přirozené.

  • Nebojte se být asertivní, když je to nutné. Zisk sebevědomí na pracovišti není snadná věc, ale potřebná k tomu, abyste dělali svou práci dobře. Pokud ji tedy budete dělat pořádně a nenecháte nikde prostor pro pochyby, nepřijdou ani ze strany druhých. A když přijdou, vy budete vědět, co jim říct. Chybička se občas vloudí, ale když svou práci budete dělat, jak nejlépe umíte, pak nemusíte mít žádné výčitky svědomí.

  • Soustřeďte se na to pozitivní. Zkuste se na to podívat s nadhledem a zaměřit se na ty dobré stránky. Možná nad tím přemýšlíte daleko více, než je nutné. Váš šéf se tím nejspíš takhle vůbec netrápí.

  • Naučte se pracovat se svými nervy. Váš strach z autorit může být způsobený i tím, že se momentálně cítíte celkově ve stresu, a proto jste rozhození i vaším nadřízeným. Zkuste si tedy častěji dopřát čas pro sebe, naučte se pořádně relaxovat.

  • Řekněte si, že „jste v pohodě“. Zní to trochu kýčovitě, ale pomáhá to. Tímto způsobem si vyvinete nové nervové dráhy, což znamená, že se vaše asociace s autoritativními osobami změní a naučíte se procházet těmito interakcemi s klidnějším a sebevědomějším myšlením.

Pamatujte tak, že je v pořádku respektovat někoho s autoritou, stejně jako respektovat všechny lidi. Ale nemusíte se jim klanět a chodit kolem nich po špičkách jen proto, že mají určitý status. Především ale nezapomínejte, že je důležité respektovat i sám sebe. A připomeňte si, že si zasloužíte čas a prostor, který trávíte s danou autoritou. Protože ona by měla zase respektovat vás.

Mohlo by se vám líbit

Hodný vs. příliš hodný. Co se stane, když překročíte tuto hranici?

Čeho je moc, toho je příliš. To se týká i laskavosti. Je sice hezké, když je člověk vlídný k druhým, ale neměl by kvůli tomu upozaďovat sám sebe. Může to totiž vést k neblahému vlivu na jeho psychiku. Rozeznat, zda jste hodní, nebo příliš hodní je přitom celkem snadné.
marianne.cz
Zdroj článku
Marianne je i na sociálních sítích:

Související články

Životní styl
Tak šel čas s královnou Alžbětou II.: Fotografie z jejího života, které jste nejspíš neviděla

Tak šel čas s královnou Alžbětou II.: Fotografie z jejího života, které jste nejspíš neviděla

Životní styl
Co dát k Vánocům kamarádce, která má všechno? Tipy na dostupné dárky, které potěší i ty nejnáročnější

Co dát k Vánocům kamarádce, která má všechno? Tipy na dostupné dárky, které potěší i ty nejnáročnější

Životní styl
Nejsme líné, jen nechceme obětovat život práci: Co nás fenomén lazy girl jobs učí o kariéře

Nejsme líné, jen nechceme obětovat život práci: Co nás fenomén lazy girl jobs učí o kariéře

Životní styl
Praktické vánoční dárky pro muže: Co dát pod stromeček kutilům, dobrodruhům i módní nadšencům

Praktické vánoční dárky pro muže: Co dát pod stromeček kutilům, dobrodruhům i módní nadšencům

×
  • Marianne
  • 1 099 Kč
  • ROČNÍ PŘEDPLATNÉ MARIANNE + ULTRAZVUKOVÁ ŠPACHTLE ETA + DIGI VERZE ZDARMA
  • obrázek magazínu ROČNÍ PŘEDPLATNÉ MARIANNE + ULTRAZVUKOVÁ ŠPACHTLE ETA + DIGI VERZE ZDARMA
  • Předplatit