Neobvyklá jména miminek! V Česku se narodil Logan i Madonna Mia
Kreativitě se meze nekladou…a u dětských jmen to očividně platí dvojnásob.
marianne.cz
Jméno provází člověka (pokud si ho nezmění) celý život, na jeho základě si ho lidé pamatují, a tak je jasné, že nějakým způsobem ovlivňuje i jeho osobnost. Možná více, než si myslíte. To ovšem posuďte sami – shrnuli jsme pro vás studie na toto téma.
Rodiče toho dávají svým dětem hodně – jistý genetický balíček; učí je správnému chování; a kromě jiného jim přidělují i jméno. Volba jména pro své dítě není snad nikdy snadná. Člověk musí zvážit spoustu aspektů – aby jméno ladilo k příjmení, aby se líbilo oběma rodičům, obvykle zvažují i jaké lidi jakých jmen znají, kolik dětí tohle jméno má a tak podobně. Uvědomují si přitom důležitost jména, jelikož tak budou s největší pravděpodobností oslovovat jejich potomka všichni, kdo se s ním seznámí, do konce života. Proto se snaží zvolit takové jméno, které pasuje na dítě, ale i na dospělého člověka. V tom všem si ovšem možná neuvědomují, že volba, kterou učiní, může v konečném důsledku hrát roli v tom, jakým člověkem se jejich dítě stane.
Každý člověk je nějaký a jeho osobnost ovlivňuje celá řada faktorů. Kromě toho, co zdědíte po rodičích, hrají velkou roli životní zkušenosti, stejně jako lidé, se kterými se stýkáte, a nakonec i role, které v životě přebíráte, ať už v práci nebo v rodině. Jméno hraje častokrát roli při prvním dojmu a v tom, kam si vás lidé zařadí i jak vás vnímají, což samo o sobě vaši osobnost ovlivňuje. Tohle jejich vnímání můžete samozřejmě změnit svým chováním a tím, jací je. Ale jisté vlivy jména tu jsou, mezi ně patří konkrétně následovné:
Na základě jména lze určit etnická příslušnost či jiné aspekty původu. Člověk se tak může cítit neprávem více přijímaný či vyčleňovaný. Někteří lidé totiž mají například exotická jména, ale ne nutně exotický původ. Každopádně to, jak je vnímá společnost, může vést k tomu, že se do těchto rolí mohou sami stylizovat, jak potvrdila například studie z roku 2020. Podle ní lidé se jmény považovanými na základě obecného průzkumu za „méně vřelá“ a „nemorální“ se tak skutečně chovali.
Zjištění potvrzují, že máte-li například „zvučnější“ znějící jméno, které snadno plyne, jako je třeba Artur, pak je pravděpodobné, že lidé budou mít za to, že budete příjemnější. To souvisí také s tím, co znají. Spousty princezen v českých pohádkách se například jmenují Elišky. U tohoto jména tak lze očekávat, že dotyčná dívka či žena bude jemná a milá jako tyto filmové postavy.
Méně obvyklé jméno může být z krátkodobého hlediska nevýhodné (zvyšuje riziko odmítnutí a snižuje vaši oblíbenost), z dlouhodobého hlediska ale v člověku vyvolává větší pocit osobní jedinečnosti. Studie z pekingského Institutu psychologie zjistila, že vzácnější jméno bylo spojeno se zvýšenou pravděpodobností mít neobvyklejší kariéru, jako je filmový režisér nebo soudce. „Někteří lidé mohou v raném věku odvozovat pocit jedinečné identity ze svých relativně jedinečných jmen,“ píší vědci a navrhují, že tento smysl podněcuje „motiv odlišnosti“, který je žene k nalezení neobvyklé kariéry, která odpovídá jejich identitě.
Oblíbenost jmen se liší v závislosti na dané době. V minulosti bývala dlouhodobě nejoblíbenější Marie a Josef, později Tereza a Jan. V každém případě to, zda je vaše jméno běžné, či spíše výjimečné, podle jedné americké studie ovlivňuje to, jak se k vám ostatní chovají a jak se sami cítíte. Když má například někdo neobvyklé jméno a lidé jej neustále špatně vyslovují, může to v něm vyvolávat pocit odmítnutí a izolace.
Studie z roku 2006 vedená americkou psycholožkou Jean Twengeovou zjistila, že lidé, kteří neměli rádi své jméno, měli nižší sebeúctu a sebevědomí. V důsledku toho měli častěji i psychické problémy.
Jak vyplývá z výše uvedeného, jméno ovlivňuje osobnost zejména na základě nějakých společenských předpokladů, které jsou s ním spojovány. Stejně tak ale souvisí s těmi subjektivními a s tím, jak dané jméno na člověka působí, a to včetně vás samotných. Vzhledem k tomu, že dnes lidé hledají partnera nejčastěji přes seznamovací aplikace, kde je vidět pouze křestní jméno dotyčného, ovlivňuje jméno právě proces seznamování.
Podle německé studie z roku 2011 výzkumníci zjistili, že lidé se jmény, která byla v té době považována za nemoderní, byli častěji odmítnuti ve srovnání s lidmi s více oblíbenými jmény. Studie zároveň potvrdila, že lidé s nemoderními jmény, kteří byli na seznamkách a byli častěji odmítáni, měli nižší sebevědomí. To akorát podporuje to, co vyplývá ze studií zmíněných výše.
Jméno tak hraje v životě skutečně zásadní roli. Je ovšem důležité nezapomínat na to, že je to pouze zlomek osobnosti člověka. Takže ať rodiče zvolí jakékoliv jméno, nestanovuje to jasně osud jejich dítěte.
bbc.com, journals.sagepub.com, onlinelibrary.wiley.com, psyarxiv.com, psycnet.apa.org