Proměňte svůj balkon v zeleninový ráj
Dohání vás trudomyslnost při představě, že i letos v létě budete muset připravovat caprese z kupovaných rajčat?
Ať už jste se narodili na vesnici, nebo jste tělem i duší městský člověk, na jednom se asi shodneme všichni – domácí zelenině a ovoci se nic nevyrovná. Prázdná až gumová chuť kupovaných rajčat, vodnaté hadovky nebo chemicky navoněné jahody asi nešmakují nikomu z nás. Zároveň zelenina z bio obchodů či farmářských trhů je mnohdy cenově nedostupná, a tak jsme stejně donuceni k tomu, abychom si zeleninu a ovoce koupili ve velkých potravinových řetězcích. Pokud ale chcete vzít situaci do svých rukou a zároveň nemáte několik metrů čtverečních zahrady, pak ze svého balkonu vykouzlete zeleninový záhon!
Co budete k „jedlému“ balkonu potřebovat?
Má váš balkon orientaci jižním směrem? Jste ochotni věnovat každé rostlince speciální péči? A máte neuvěřitelnou chuť na lahodné domácí jahody? Pokud jste na všechny otázky odpověděli kladně, pak nic nebrání tomu, abyste se pustili do zahradničení.
V první řadě si promyslete, jaké druhy zeleniny a ovoce chcete na svém balkonu pěstovat. Obecně se dobře daří balkonovým rajčatům, paprikám, ředkvičkám, hrášku a jahodám. Samozřejmě nejvíce ale záleží na vašich chuťových pohárcích a neméně důležitou roli hraje i prostor vašeho balkonu. V případě, že máte jenom velmi malý balkonek, můžete využít toho, že některé druhy zeleniny mohou růst pospolu. Skvělými parťáky jsou rajčata s bazalkou a mátou, vyšší papriky s ředkvičkami nebo třeba jahodník s pažitkou.
Kam se sazenicemi?
Také s truhlíky a květináči si můžete kreativně vyhrát a vytvořit tak na malém prostoru mnoho muziky. Sázkou na jistotu jsou plastové nádoby, ve kterých nedochází k přehřívání substrátu. Zároveň však můžete použít keramické nádoby, konzervy nebo třeba košíky s vnitřní folií. Nebojte se také pracovat se závěsnými květináči, které se skvěle hodí na pěstování bylinek.
Péče, péče a zase jenom péče
Pokud se rozhodnete pro pěstování balkonových rostlinek, pak se připravte na to, že jde o péči na plný úvazek. Už při zasazování musíte dbát na to, že každá rostlinka vyžaduje něco jiného. Zatímco zelenině postačí klasický substrát, bylinky si žádají zeminu smíchanou s pískem. Zároveň si všechny rostlinky přejí denní příjem vláhy, a v letních měsících klidně i zálivku dvakrát denně. Za vaši starostlivou péči ale doslova sklidíte sladkou odměnu v podobě té nejšťavnatější zeleniny či ovoce.
Pěstujete zeleninu na balkonu? A jakému druhu se daří nejvíce?