Jistý ideál krásy existoval ve společnosti vždycky a na ženy byl v tomhle ohledu kladený daleko větší nátlak než na muže. Od oblých barokních postav, přes korzety v 19. století ,po míry 90-60-90, které byly značkou pro „ideální tělo“ v 50. letech. Požadavky na krásu a to, co je z ani považováno, se mění v průběhu let. A přesto, že dnešní společnost je daleko tolerantnější k mnoha věcem než v minulosti, stále je kladený jistý tlak na současné „normy krásy“. A pokud ho na nás neklade společnost (spoustu žen slýchá poznámky na své tělo například v rodině), tak to děláme my samy. Jelikož v sobě máme zakódované, že „musíme vypadat dobře“. A řešíme to, i když nechceme.
Jednoduše chceme spadat do „ideálu krásy“, tedy být hubené, mít hezkou pleť, žádné pihy, žádné pigmentové skvrny, žádné strie, celulitidu už vůbec ne a podobně. Ale daleko důležitější je mít zdravé tělo a cítit se dobře ve svém těle, protože to, že někdo spadá do „ideálu krásy“ společnosti nemusí znamenat, že ten člověk se cítí dobře a že ho netrápí nic jiného. Jednoduše nikdo není dokonalý.
Každé tělo je krásné, každé tělo má příběh
S podobným uvědoměním začal projekt Tělo s příběhem, jehož autorkou je Kateřina Kopicová. „Ten příběh začal mým osobním příběhem, a to vlastně když jsem otěhotněla. Najednou se mi na těle udělal nespočet strií a já jsem hledala podporu na internetu, ale bylo to jak kdyby neexistující téma, nic jsem nenašla. Měla jsem pocit, že jsem jediná, kdo to téma řeší. Tak jsem se rozhodla, že zkusím na Instagramu sdílet fotku svého těhotenského popraskaného břicha, jestli se někdo ozve a řekne mi třeba, že to má taky tak...abych prostě věděla, že nejsem sama. A ukázalo se, že vůbec nejsem sama,“ vypráví. Čekala, že jí napíše jedna žena, nebo dvě, ale ozvalo se jich nespočet. Začaly jí posílat své fotky s příběhy. A byly rády, že někdo konečně toto téma otevřel. „Potom jsem vlastně založila profil a časem celý projekt. Měla jsem pocit, že to potřebuje svoji vlastní stránku, na které budou ty fotky a příběhy sdílené,“ doplňuje.
Příběh má přitom každé ženské tělo. Nejenom ta, do kterých je vepsáno mateřství. A to se týká všech žen, i těch slavných. Například kůže influencerky Týnuš Třeštíkové nese na sobě příběh popálenin; tělo Lucie Levé zdobí jizva po onkologické léčbě; Nikol Znášková se potýká s akné; Kláře Černé se po kůži kreslí nemoc jménem vitiligo; rapperka Sharlota se skrze svou kůži vyjadřuje pomocí tetování, svůj příběh vypráví i plus size fotomodelka Anna Krátošková nebo Inka Teschinská, která kráčí životem s atopickým ekzémem.