Na vzhledu opravdu záleží. Když vidím nádhernou ženu, rád se na ni podívám a třeba i usměju. To, že se na ni s radostí podívám, mimochodem neznamená, že bych s ní nutně potřeboval strávit noc, natož pak zbytek života. Ale ano, na svoji partnerku chci koukat „jako na svatý obrázek“, jak říká kamarádka. Bytostně věřím, že vzájemná přitažlivost je klíčová pro to, abych byl schopný žít v dlouhodobém vztahu, kde budu šťastný. Kamarádka navíc dodává, že právě tenhle aspekt vztahu může být přínosem v řešení partnerských neshod. Když se při hádce díváte na někoho, kdo je pro vás ten nejkrásnější na světě, mnohem snáz se mu odpouští. Někdo jiný to ale může mít třeba jinak.
Láska na první pohled
Řada románů a romantických filmů pojednává o lásce na první pohled. Ano, první pohled, nikoli poslech, pohmat, test IQ, vědomostní kvíz nebo něco takového. A i já to v životě mnohokrát zažil. Poprvé už někdy v první třídě na základce, vážněji někdy v patnácti na střední, kdy z toho nakonec časem vykrystalizoval velmi dlouhý vztah. Jen bych tomu asi neříkal „láska“, spíš je to takové těžko vysvětlitelné, a hlavně krátkodobé poblouznění. Jako by vám něco vevnitř říkalo: „S tímhle člověkem bys měl(a) být!“ Je to silný vnitřní pocit, který však s láskou nejde zaměnit. Po půlročním až ročním hormonálním opojení by totiž „láska“ mohla být rázem pryč.
Věda říká, že tato „láska na první pohled“ je mnohem více ovlivněna naším nevědomím, než bychom si přáli. Biologové tvrdí, že nevědomou roli hraje potenciální zdraví našich potomků, a tak reagujeme na hladiny pohlavních hormonů daného partnera (určující plodnost), na sílu jeho imunity (slibující dobré geny) a na komplementaritu genetické výbavy, která hraje roli v síle imunitního systému dětí, které zplodíme. V případě žen hraje roli i to, jestli mají zrovna ovulaci, což se muž dozvídá čichem z vědomě nerozeznatelného aromatu ženy. Psychoanalytici zase říkají cosi o vzhledové a gestikulační podobnosti s naší matkou či otcem, což nám dodává bezpečný pocit známého.
Kromě aromatu, které můžete přebít parfémem, přitom ale nic z toho se vzhledem nesouvisí. A ani dva tisíce za kadeřníka, deset tisíc za boty a čtyřicet za plastiku náš imunitní systém, genetickou výbavu ani plodnost nezmění. Můžeme ale začít zdravěji jíst, pravidelně cvičit a třeba meditovat, to už se do naší biologické atraktivity skutečně promítne. Natož pak do sebevědomí a toho, co „vyzařujeme“. Ale o tom až za chvíli.