Je docela pochopitelné, že mnoho lidí věří, že se všechny věci, ty špatné zejména, dějí z nějakého důvodu. Víra, že je život pouze sledem náhodných událostí, je totiž poměrně znepokojující, a právě proto si mnoho lidí vysvětluje své nešťastné životní epizody tak, že jsou součástí nějakého většího plánu. To podle psychiatra Ralpha Lewise, který se k tomutu tématu vyjádřil na serveru Psychology Today, může být uklidňující, ale také vést k pocitům úzkosti a kladení si otázky „proč já“. Nemusí to být ale tak na škodu.
3 přínosy víry v to, že se „věci dějí z nějakého důvodu“
Lewis ve svém článku popisuje, že je víra v osud a v to, že nemáme život ve vlastních rukou, poměrně nebezpečná, jelikož může vést k deziluzím. Ale pokud zůstaneme nohama na zemi, tato víra nás může posunout vpřed. Souvisí totiž s naším prožíváním a s tím, co je pro nás relevantní. Nemusí to nutně znamenat, že se vzdáváme odpovědnosti za to, co se v našem životě děje. Pouze to souvisí s tím, jak si dané věci vysvětlujeme. A zde jsou tři způsoby, jak to můžeme učinit pozitivně:
-
Umožňuje nám to dát smysl chaosu v našem životě
Podle profesora psychologie Paula Blooma z Yalu, který tomuto tématu zasvětil jednu ze svých studií, je hlavní odůvodnění následovné: „Myslím, že to není ani tak intelektuální potřeba, ale emocionální potřeba. Je velmi uklidňující myslet si, že když se stanou špatné věci, je za nimi skrytý účel. Představa, že svět je toto nelítostné místo, kde se prostě dějí věci, jedna ztráta za druhou, je pro mnoho lidí děsivá,“ řekl v rozhovoru pro server Orbiter. Toto vědomí tak pomáhá tlumit bolest a usnadňuje nám pokračování v našem životě, jelikož doufáme, že to špatné, co se nám stalo, k něčemu bylo.