Ženský a mužský mozek
Možná už jste někdy slyšeli, že muži jsou biologicky lépe disponováni k matematice nebo technickým oborům, zatímco ženy zase k empatii a intuici. „Jsou to fámy. Studie, podle kterých existuje biologické vysvětlení rozdílů mezi pohlavími, patří v historii vědy k těm nejhůře koncipovaným, nejméně reprodukovatelným a vysoce zatížen systematickými chybami. Jistěže mezi mozky žen a mužů existují rozdíly, jež skutečně vedou k odlišnostem v jejich fungování, ale ne v takové míře, aby měl jeden lepší výbavu než druhý,“ píše neurochirurg Sanjay Gupta ve své knize Bystřejší mozek. Pokud si tedy stále myslíte, že existují „mužské“ a „ženské“ obory, pak tento stereotyp rychle vyžeňte z hlavy. Ženy totiž můžou být skvělými programátorkami, inženýrkami nebo vědkyněmi. Jediné, co k tomu potřebují, je vyšší míra sebedůvěry a podpora společnosti.
Ženy vs. technologie
Naštěstí už dávno odzvonilo dobám, kdy dívky a ženy měly omezený přístup ke studiu. Přesto se stále existují obory, na kterých nenajdete mnoho studentů ženského pohlaví. To dokazuje také výzkum Českého statistického úřadu z roku 2018, který ukázal, že ženy tvořily 33 % všech studentů technických oborů a 16,3 % studentů ICT programů. I když čísla rostou, stále je nelze považovat za vyvážená. Kromě stereotypů ve výchově nebo v médiích a škatulkování ženské inteligence za to může i nedostatek ženských vzorů ve vědě.
Přitom když ženy nemají jinou možnost než pracovat s technologiemi, dosáhnou skvělých výsledků. Jedinečný experiment připravila sama covidová pandemie, kvůli které se klasická školní výuka musela přesunout do online světa. Podle dat vzdělávací organizace EdTech Hub se tohoto „nechtěného experimentu“ zúčastnilo přes 750 milionů dívek a žen po celém světě. Ze statistik jasně vyplynulo, že jakmile se odstranily bariéry, třeba nedostupnost počítače nebo internetu, ženy začaly pracovat s počítači a technologiemi stejně jako muži - a vykazovaly výrazně vyšší stupeň nadšení a zaujetí.
Zdroj: lego.com, czso.cz, EdTech Hub, kniha Bystřejší mozek