Dědičná moudra
Začněme tím nejtěžším. Zkuste odpovídat pouze na položené otázky. Dávat jen vyžádané rady. Nechtít vědět všechno a především si uklidit slovník a vymést z něj mantru manipulátorů „já to s tebou myslím dobře“. Tahle příšerná věta se mezi matkami dědí z generace na generaci a ony se při jejím vyslovování cítí jako dalajláma křížený s andělem. Děti ji ale samozřejmě mohou vnímat jako pokus o ovládání. Záleží samozřejmě i na vztazích v rodině. Čím jsou vřelejší, tím odmítnutí vztahové volby potomků víc bolí. Partner, kterého si naše dospělé dítě vybralo, přichází z jiných rodinných poměrů, kde byli zvyklí žít jinak.
Princ s alimenty
Slovo jinak ale hned nemusí znamenat špatně. I když se všichni zúčastnění snaží ze všech sil, úhly pohledu jsou dva a mohou být velmi odlišné. Nikdo po nás pochopitelně nemůže chtít, abychom jásali, když se děsíme. Právo na názor, kterým se tak rádi ohánějí dospělí potomci, mají samozřejmě i rodiče.
Pokud si rádi hrajeme na moudřejší z pozice životních zkušeností, měli bychom vědět, že vztahy jsou jednou z nejkomplikovanějších oblastí v životě. Proto bychom měli zachovat dekorum. „Hlídat si dikci a volbu slov,“ podotýká psycholožka Jana Markvartová. Jinak zní „On už má dvě děti z předchozího vztahu? Nezbláznila ses? Odevzdá výplatu na alimenty, a ještě se budeš otravovat s jeho bývalou,“, jinak „On je rozvedený se dvěma dětmi? Nebudu ti tvrdit, že z toho skáču radostí. Spíš vidím, co všechno budeš muset řešit. Dej mi čas,“ nebo „Kdyby tě zajímalo, proč se o tebe trochu bojím, řeknu ti svůj názor. Ale ty ho znáš lépe než já a ty s ním žiješ, tak uvidím.“ Zatímco zklamané „Máš na víc“ dceru rozbrečí nebo rozzuří doběla, zklamané, ale o něco umírněnější „Zatím nevím, co si o něm mám myslet“ minimálně nezadělá na hádku nebo uražené mlčení.
Je žádoucí zařadit neutrál. Nejméně vhodné je dát průchod zklamání už v přítomnosti nápadníka. Pokud se nechová arogantně, není rozhodně důvod k urážkám. Civilizovaná společnost používá jako ochranný štít úplně obyčejnou etiketu. Neshazuje ani neponižuje, i když jsme jako na trní, až se za nešťastnou návštěvou zaklapnou dveře. Takzvaná upřímnost až na kost není projevem přímočarosti, ale nedostatku taktu.