Proč podstoupit HPV DNA test?
HPV DNA testem a cytologickým stěrem se zabývala také česká studie Libuše, která prokázala, že tato dvojkombinace má o čtvrtinu vyšší schopnost odhalit závažné přednádorové změny děložního čípku ve srovnání s pouhým cytologickým stěrem. Navíc pokud vyjdou oba výsledky negativní, má žena téměř absolutní jistotu, že v nadcházejících třech letech rakovinou děložního čípku neonemocní.
Od loňského roku mají ženy ve věku 35 let a 45 let HPV DNA test hrazen zdravotní pojišťovnou. Pokud nespadáte do uvedených věkových kategorií, pak si můžete test zaplatit (cena se pohybuje okolo 1000 Kč). „Je velmi vhodné, aby všechny ženy nad 30 let absolvovaly HPV DNA test jako samostatně hrazenou službu a aby tímto testem doplnily standardní gynekologické vyšetření ideálně jednou za 3 až 5 let,“ doplňuje MUDr. Sláma.
A co ultrazvuk?
Součástí preventivního gynekologického vyšetření bývá u většiny gynekologů také vaginální ultrazvuk. „U žen kolem 40. roku má minimálně třetina z nich nějaký myom na děloze, což je nezhoubný nádor, který ovšem může růst, a proto je třeba, aby byl sledován. Časté jsou rovněž cysty na vaječnících, většinou nezhoubné, ale je vhodné právě toto vyloučit. Ultrazvuk by měl být prováděn u žen na hormonální substituci v období kolem přechodu, při poruchách menstruačního cyklu, ale indikací k ultrazvukovému vyšetření je celá řada,“ vyjmenovává MUDr. Aleš Skřivánek, Ph.D., vedoucí lékař olomoucké gynekologické kliniky G-centrum, a dodává, že podle jeho názoru by měl být vaginální ultrazvuk po přechodu standardem. „Může odhalit například nádor na vaječníku dříve, než se objeví příznaky,“ dodává Skřivánek.
Prevence rakoviny prsu i tlustého střeva
Pokud je vám 45 let a více, pak vám gynekolog vystaví žádanku na mamografický screening, který byste měla podstoupit jednou za dva roky. Rozhodně to ale neznamená, že mladší ženy by své poprsí měly přehlížet. V ideálním případě nezanedbávejte samovyšetření prsu, díky kterému můžete včas rozeznat sebemenší změny. Méně častými projevy rakoviny jsou pak bolesti prsu, vtažení kůže či bradavky a výtok z bradavky.
„Už pár let jsme také zapojeni do distribuce testů na skryté krvácení ve stolici, které se provádí od 50 let. Díky tomu lze včas odhalit adenomový polyp ve střevu, který je v mnoha případech předchůdcem budoucího kolorektálního karcinomu,“ vysvětluje MUDr. Skřivánek. Test okultního krvácení ve stolici se provádí od 50 let věku každý rok a od 55 let jednou za dva roky.
Zdroj: loono.cz, MUDr. Markéta Trnková, prof. MUDr. Jiří Sláma, MUDr. Aleš Skřivánek, hospitalin.cz