Proč k nerovnoměrnému rozdělení práce dochází?
V žádném případě to není tak, že by všichni muži řekli: „Přenechávám ti své povinnosti, já budu pouze chodit do práce a vydělávat.“ Naopak, mnoho mužů se snaží ženám pomáhat, a tak si na svá bedra berou alespoň malou část povinností, například nakupování potravin nebo vyzvedávání dětí z kroužků. Přesto stále platí, že tzv. emocionální práce zůstává na ženě.
Jedním z důvodů je, že ženy sice nejsou od přírody organizovanější nebo lepší v multitaskingu než muži, avšak společnost očekává, že roli „organizátorky“ zvládnou na výbornou. A tak se díky vytrvalosti a tréninku doopravdy stanou lepší organizátorkou rodiny. Jistou roli může hrát také časová flexibilita, která jde ruku v ruce s pracovní flexibilitou. Mnoho firem totiž předpokládá, že ženy zvládnou práci na home office.
Jak z bludného kruhu ven?
Pokud jsou vám výše zmíněné situace povědomé, rozhodně se vyplatí, když se pokusíte o změnu. Zkuste si s partnerem promluvit o svých povinnostech a společně promyslete, zda si některé domácí povinnosti může vzít na starost partner. V žádném případě nejde o to, abyste partnera lynčovala za to, co v domácnosti „nedělá“. Důležité je pouze to, abyste společně našli řešení, díky kterému zažijete pocit úlevy.