První televizní pohádka vznikla v roce 1952 a byla jí Pyšná princezna. Psané pohádky byly ještě daleko dříve. Vzhledem k tomu, že každý rok vzniká nová štědrovečerní pohádka, vidíme, jak se naše pohádky vyvíjejí. A někteří z vás si možná všimli, že z nich postupně mizí trochu zlo. Zlo má přitom v pohádkách naprosto nezastupitelné místo – opak dobra. Proti komu, nebo čemu by stál bez zla pohádkový hrdina? Před kým by zachraňoval? Díky komu by se proslavil a ukázal svoji sílu? Důležitost zla nastiňuje i animovaná pohádka V hlavě, v níž je ukázáno, že aby přišla emoce radost, musí přijít čas od času neoblíbená emoce smutek. A tak je to i v životě, i když naši zloduši mají někdy podobu křivdy, neštěstí, nebo nepřízně osudu.
„Dřív byly pohádky a příběhy dost drsné. To ostatně můžeme vidět v pohádkách bratří Grimmů, ale třeba i v knihách Boženy Němcové. Mnoho lidových příběhů také vzešlo ze skutečných neštěstí či událostí a obalilo se za generace pohádkovým kabátkem. Například příběh Kráska a zvíře. Lidé žili v syrovějších podmínkách. Dnes už je mnoho témat společensky těžko přijatelných a zápletky se proto mění. Zmíním za všechny například motiv z Princezny se zlatou hvězdou, kde chtěl původně král svou dceru po smrti manželky za ženu a ona utekla proto. Další motivy jsou násilí, nebo i lidojedství. Tento trend vnímám jako přirozený. Příběhy jsou živá věc a mění se s dobou. Nic by se ale nemělo přehánět a nemá smysl překrucovat naše kulturní dědictví až k nepoznání,“ vysvětluje autorka dětských knížek a pedagožka Ludmila Selingerová.
Proč děti zlo v pohádkách potřebují?
Kromě toho, že boj dobra proti zlu je jedním z hlavních znaků pohádkového žánru to má i své psychologické vysvětlení. „Děti se učí pracovat se strachem, posilují morální hodnoty, seznamují se s tím, že život není procházka růžovou zahradou. Je to otázka budování odolnosti a každý psycholog vám řekne, jak moc je to žádoucí. Přehnaná ochrana dětem vůbec nesvědčí. Zlo se navíc nenachází jen někde schované v temné jeskyni, ale je přirozenou součástí každého z nás. Vztek, ublížení, touha po pomstě a podobné emoce jsou normální a i s nimi se musíme naučit žít a zvládat je. Nesmí být tabu. Proto je skvělé, když s nimi dítě může pracovat v zástupné podobě díky příběhům,“ říká výše zmíněná spisovatelka, která má na svém kontu pohádkové, tvůrčí i vzdělávací knížky pro děti.