Nebát se odstrčit
A pak jednoho dne dítě dosáhne věku tří let, naplno si uvědomí, že žije v rodině se dvěma rodiči, a dostane se do fáze, kterou psychoanalýza popisuje jako období oidipovského konfliktu. Zjednodušeně řečeno je to fáze, kdy chce mít syn maminku a dcera zase tatínka jen a jen pro sebe. Období, kdy dítě nevědomě dělá naprosto vše pro to, aby mu rodič opačného pohlaví dal vyšší prioritu než druhému rodiči.
A dlužno dodat, že řadě dětí se v tomto konfliktu bohužel daří vyhrávat. Jak? Když přijde tatínek domů, první, kdo se s ním vítá ve dveřích, je „jeho holčička“. První, koho se zeptá na to, jaký měl dneska den, je „jeho holčička“. Ten, s kým usíná v posteli při čtení pohádky, je „jeho holčička“.
Ale funguje to i obráceně – ten, komu maminka dává jídlo jako prvnímu, je „její chlapeček“. Ten, komu maminka věnuje pozornost, když tatínek přijde domů, je „její chlapeček“. Ten, kdo dostane pusinku na cestu do školky, je „její chlapeček“. No a samozřejmě tu máme ještě jeden symbolický evergreen – když přijdou děti k rodičům do postele, lehnou si mezi ně a efektivně je od sebe oddělí. Doktor Šturma vždy říkal, že je bohužel vždy na mamince, aby dítě symbolicky a někdy i fakticky odstrčila tak, aby sice bylo po jejím boku, ale aby z druhé strany mohl stát tatínek, který jí bude poskytovat oporu i ochranu. Další děti pak mají stát, v souladu s danými prioritami, až vedle svých starších sourozenců. Maminčino místo je však vždy po boku tatínka a obráceně.